Sosyalizm Kazanacak!
/ Ekonomi / Büyük Osmangazi Soygunu

Büyük Osmangazi Soygunu

on 3 Ekim 2017 - 12:12 Kategori: Ekonomi, Gündem
Osmangazi Köprüsü’nü yüklenici firmaya gelir garantisi ile veren iktidar, köprüden geçmeyen 8 milyon araç için halka 200 milyon ödetecek.
Yüklenici firmaya garanti verilen sayının yarısı kadar bile araç geçmedi. 8 milyon araç geçişi karşılığı olan 200 milyon liranın üzerindeki maliyet Hazine’den karşılanacak.
Karayolları Genel Müdürlüğü, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’in Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvurusu üzerine Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yollarının 13 aylık verilerini açıkladı.
Osmangazi Köprüsü’nde geçiş ücreti otomobil, kamyonet ve minibüsler için 65 lira 65 kuruş, ikinci sınıf minibüs, kamyonet ve otobüsler için 105 lira 5 kuruş, üçüncü sınıf otobüsler için 124 lira 70 kuruş, dördüncü sınıf kamyonlar için 165 lira 40 kuruş, beşinci sınıf kamyonlar için 208 lira 75 kuruş ve motosikletler için 45 lira 95 kuruş olarak uygulanıyor. Köprü ve bağlantı yollarını işleten şirketlere devletin araç garantisi ise otomobil geçişine eşdeğer ücret üzerinden hesaplanıyor. Karayolları, BİMER aracılığıyla “Sözleşmeye göre ‘köprü ve otoyoldaki tüm gişelerden elde edilen gelirlerin toplamı, garanti edilen araç sayılarına karşılık hesaplanan gelirden düşük olması halinde aradaki fark genel bütçeden görevli şirkete ödenecektir’ maddesi gereğince senede bir defa ödenmektedir” bilgisini verdi.
Köprüden otomobil eşdeğeri araç garantisinin günlük 40 bin, yıllık 14 milyon 600 bin, ancak 12 ayda ücretli araç sayısının 6 milyon 159 bin 685’te kaldı. Bu açığı kapamak için devlet hazinesinden şirkete 8 milyondan fazla aracın parası olan 200 milyon TL ödenecek. 
Halkın rantçı zihniyet tarafından soyulmasına HAYIR!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı