Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / Bu Sefer de MİT Gemileri mi?

Bu Sefer de MİT Gemileri mi?

on 13 Ocak 2018 - 08:00 Kategori: Manşet

Sessiz sedasız bir skandal yaşanıyor. Yunanistan Sahil Güvenliği, Mersin ve İskenderun limanlarından yüklenen ve Libya’ya giden bir geminin kendi karasularında (Girit açıklarında) 06.01.2018 tarihinde durdurulduğunu ve içinde patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler bulunduğunu açıkladı. Gemi Grit limanına götürüldü.

Uluslararası haber ajansları gemide 29 konteynır bulunduğunu ve konteynırların içinde amonyum nitrat, elektriksiz fünye ile 11 adet boş LPG tankı tespit edildiğini aktardı. Yunan Sahil Güvenliği’nin yaptığı açıklamada , “söz konusu malzemelerin madencilikten, bomba yapımına ve terörist faaliyetlere kadar her türlü işte kullanılabileceğini” söylenildi. Geminin kaptanı ise geminin sahibi tarafından tüm kargoyu Libya‘nın Mısrata limanına götürme ve oraya bırakma talimatı aldığını iddia etti. Ancak mühimmatın kime ulaştırılmak istendiğine dair net bir açıklama yapılmadı.

Libya’daki iç savaş nedeniyle Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, 2011 yılında uygulanmaya konan ambargo ile Libya’ya, silah satışını, malzeme sağlanmasını veya bunların sevkıyatını yasaklamıştı. Ancak emperyalist güçlerin ve Ortadoğu’daki yandaş iktidarların Arap Baharı sonrası bölgedeki kendi besledikleri islamcı çetelere el altından silah yolladıkları biliniyor. AKP de bu iktidarların başta gelenlerinden. Birçok basın kuruluşu tarafından AKP’nin Müslüman Kardeşler ve türevi islamcı çetelere silah yolladığı ve İslamcıların Suriye’den Libya’ya Türkiye üzerinden geçtiği haberleri yapılmıştı. Bu sebeple geminin yine AKP tarafından yollanmış olabileceği oldukça kuvvetli bir ihtimal, kaldı ki AKP’nin kendi ülkesinin limanlarından mühimmat yüklenen bir gemiden habersiz olduğunu düşünmek saflık olur.

Libya’da merkezi bir devletin varlığından bahsetmek mümkün değil. Her köşebaşının bir örgütçe tutulduğu bir güç savaşı ülkeyi paramparça etti. Suriye’de güç kaybeden cihatçıların bir kısmının Libya’ya geçiş yaptığı biliniyor. Libya ve Suriye arasında mekik dokuyan selefi güçlerin Türkiye üzerinden geçiş yaptığı ve destek aldığı biliniyor. Katar ve Türkiye’nin  selefilerle ilişkisi daha önce de Libya ordusunun komutanı Khalifa Haftar tarafından da açıça dile getirilmişti. 

AKP’nin oradaki siyasi müttefiklerine yardımının altında ,defalarca hezimete uğramasına rağmen, hala Ortadoğu’da güçlü bir siyasi figür olabilmek ve tabii ki Libya’nın zengin petrol kaynaklarından nasiplenmek yatıyor. Ancak bu denemeleri MİT tırları davasındaki gibi defalarca ifşa oldu ve AKP uluslararası siyasette birçok kez zor duruma düştü. Diğer taraftan da emperyalist devletler bölgeye yolladıkları silahlar ile Ortadoğu’yu kan gölüne döndürmeye devam ediyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı