Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Brezilya: Dilma Rousseff Kalıcı Olarak Cumhurbaşkanlığından Alındı!

Brezilya: Dilma Rousseff Kalıcı Olarak Cumhurbaşkanlığından Alındı!

on 31 Ağustos 2016 - 21:22 Kategori: Dünyadan, Gündem
Brazil's Vice President Michel Temer (L) talks with President Dilma Rousseff during a ceremony to announce the adaptation criteria in the AM and FM broadcasting grants, at the Planalto Palace in Brasilia, Brazil, November 24, 2015. REUTERS/Ueslei Marcelino - RTX1VML4

Brezilya Demokratik Hareket Partisi lideri Michel Temer ve Brezilya İşçi Partisi lideri Dilma Rousseff

Brezilya’da senato geçici olarak görevden alınan Dilma Rouseff’in devlet başkanlığından tamamen alınmasını onayladı.

61 senatör Dilma Rousseff’in Brezilya Cumhurbaşkanlığı’ndan alınması yönünde oy kullanırken, 20 senatör Rousseff’in görevde kalmasını istedi. Rousseff’in yerine ABD destekli Michel Temer gelecek.

Ne Olmuştu?

2010 yılında Lula da Silva’nın yerine %55 oy alarak Cumhurbaşkanı seçilen Dilma Rousseff, 11 Mayıs’ta Brezilya Senatosunda yapılan oylamayla  ‘kamu açığını gizlemek amacıyla bütçede usulsüzlük yapmak’ suçuyla geçici olarak görevden alınmıştı. Rousseff’in görevden alınmasıyla Brezilya’da 13 yıldır hüküm süren Brezilya İşçi Partisi’nin (PT) iktidarı da sona ermiş oldu. Rousseff’in yerineyse, başkan yardımcısı, Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB) lideri sağcı Michel Temer getirildi. Temer kısa süre içinde kendi kabinesini iş dünyasına yakın isimlerden kurarak, tarafını belli etmişti. Rousseff’in İşçi Partisi’nin, işçi sınıfının taleplerini ön plana alarak, sistemden tamamen kopuşu gerçekleştirmek gibi bir derdi olmasa da reformist bir parti olarak sermaye açısından istediği karları elde etmesinin önünde engeldi. Üstelik de Brezilya halkı yoksullukla ve sefaletle savaşırken kendi sesini zaman zaman yükseltiyor dolayısıyla sermaye istediği dönüşümleri rahatça gerçekleştiremiyordu. Dolayısıyla da solun güçlü olduğu sınıf hareketinin dünyanın pek çok noktasına kıyasla canlı olduğu, Brezilya, Arjantin, Venezüela gibi Latin Amerika ülkelerinde ABD destekli sağcı Partiler aracılığıyla reformist partilere darbe girişimde bulunuluyor. Asıl amaçsa sağın zaferiyle yapılacak dönüşümlerle birlikte sınıf hareketini ortadan kaldırmak.

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı