Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / Boğaziçi'nde Yemekhane Protestosu: Kayyum Elini Cebimizden Çek! (VİDEO-HABER)

Boğaziçi'nde Yemekhane Protestosu: Kayyum Elini Cebimizden Çek! (VİDEO-HABER)

on 25 Eylül 2018 - 09:22 Kategori: Manşet
Facebooktwitterlinkedin

Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni eğitim dönemi başlamadan önce yapılan yemekhane zamlarına karşı bir süredir mücadele hazırlığı içerisinde olan öğrenciler, dün yemekhane protestosunun ilkini gerçekleştirdi. Yüzlerce öğrenci, Kuzey yemekhanede turnikelerden ücret ödemeden geçiş yaparak yemek zamlarını protesto etti.
Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü, yaz okulu dersleri bittikten sonra, dönem dersleri ise başlamadan önce; yani öğrencilerin kampüste bulunmadığı süreçte yemekhane ücretlerine zam yapmıştı. Kahvaltı ücreti 1,50 TL’den 2,50 TL’ye; öğlen ve akşam yemeği ücretleri ise 2,50 TL’den 3,75 TL’ye çıkarıldı. Yapılan zam oranı ortalama %50! Geçtiğimiz yıl yapılmış olan zamları da dikkate alınca Boğaziçi yönetimi yemek ücretlerine 2 yılda toplam %150 oranında zam yapmış durumda!
Bu fahiş zamları kabul etmeyen Boğaziçili öğrenciler haftalar öncesinden konuyu gündeme alarak bir mücadele hazırlığı başlatmıştı. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü yeni dönemin tanıtım günleri sırasında kitlesel bir forum gerçekleştiren öğrenciler, yemekhaneyi protesto etmeye karar vermişti.
Dün (24 Eylül) Kuzey kampüsteki piramit önünde bir araya gelen Boğaziçili öğrenciler, kampüs kapısına sloganlarla yürüyerek burada bir açıklama gerçekleştirdi. Boğaziçili öğrenciler adına açıklamayı Boğaziçi Üniversitesi Marksist Fikir Topluluğu temsilcisi Sevde Öztürk yaptı. Açıklamada yapılan zamların kabul edilemez olduğu vurgulanırken zamlara karşı birlikte mücadele çağrısı yapıldı. Açıklamada kampüsler arası servislerin kaldırılması, kapı girişlerine turnike konulması gibi uygulamalara da tepki gösterildi.

Kuzey kampüs kapısında yapılan açıklamanın ardından öğrenciler yeniden sloganlarla yemekhaneye yürüdü. Kuzey yemekhanede yapılan çağrıyla öğlen yemeğinde yüzlerce öğrenci turnikelerden ödeme yapmadan geçerek yemeklerini aldı. Yemekhanede çatal-kaşık sesleriyle zamlar protesto edilmeye devam edildi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz MFT temsilcisi Sevde Öztürk şunları söyledi:
“Okul yönetiminin bizler okulda yokken yaptığı %50 oranındaki yemekhane zammını protesto etmek için burada bulunuyoruz. Biz bu zamların  sebebini çok iyi biliyoruz. Ülkeyi ve üniversiteyi yöneten zihniyetin, kendi yarattıkları ekonomik krizin faturasını öğrencilere ve emekçilere kesmeye çalıştıklarını biliyoruz. Biz bu krizin faturasının, onun ortaya çıkmasında hiçbir sorumluluğu bulunmayanlara, yani üniversitelerde öğrencilere, ülke genelindeyse emekçilere kesilmesini kabul etmiyoruz. Bu yüzden bugün itibariyle Boğaziçi Üniversitesi’nde yemekhane protestosuna başladık. Bundan sonra zamlar geri çekilene kadar bütün öğrenciler olarak mücadelemize devam edeceğiz.”

Üniversite öğrencileri yemekhane protestolarına devam edecek. Bugün öğlen yemeğinde ve akşam yemeğinde protesto eylemleri devam edecek. 

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı