Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Azerbaycan Bakü’de Reyhanlı Protestosu

Azerbaycan Bakü’de Reyhanlı Protestosu

on 20 Mayıs 2013 - 22:25 Kategori: Dünyadan, Gündem
20 Mayıs, 2013

Qırmızı Sol Birliyi (Kırmızı Sol Birliği) adlı grubun sitemize gönderdiği habere göre Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 19 mayıs 2013 tarihinde Türkiye Büyükelçiliği önünde “Qırmızı Sol Birliyi” (Kırmızı Sol Birliği) ve diğer solcu gençlerin  oluşturduğu grup tarafından Türkiyenin Hatay-Reyhanlı bölgesindeki katliama karşı ve terörden zarar gören insanlara destek amacıyla eylem yapıldı.

Eylemde Türkiye’nin hakim partisi olan AKP’ye müracaat okunup  “Ret olsun Amerikan emperyalizmi”, “Hepimiz Reyhanlılıyıq” sloganları atıldı. Eyleme katılanlar ve emperyalist çıkarları, insanlığa karşı terörist eylemleri kararlılıkla lanetlediler.

Okunan basın metni şu şekilde:

 

Gün olmuyor ki, dünyada sivil, günahsız insanlar öldürülmesin!

Gün olmuyor ki, Amerikan emperyalizmi dünyada bir katliam, bir bombalı saldırı, bir kan gölü yaratmasın!

Her gün bu katliamlara bir yenisi ekleniyor. Her gün bir şehrin bombalanması, yerle bir edilmesinin şahidi oluyoruz.

Komşu ülke Türkiyede de geçtiğimiz günlerde Reyhanlı faciası yaşandı. Sivil insanlar-çocuklar, kadınlar, yaşlılar, öğrenciler, vatandaşlar öldürüldü. Ve Erdoğan hükumeti her zaman olduğu gibi çabuk elden suçlu aramaya başladı, tahmin edileceği gibi hedef olarak da Suriye’yi gösterdi.

Artık kimseye sır değil ki, Suriye’de iki yıldan uzun bir zamandır davam eden iç savaş gerçekte Amerika-Avrupa emperyalizmi ve bunların taşeron rolünü kendine ideoloji seçmiş Türkiye iktidar partisi AKP’nin kirli çıkarlarının sonucudur. Emperyalizm belirli enerji kaynaklarını yaratmak ve bunun için de AKP iktidarını maşa gibi kullanmasının sonucu artık sadece Suriye’de değil, Türkiyenin kendi torpaklarında da ölümlere, katliamlara sebep olmuşdur.

Türkiyenin Reyhanlı bölgesinde yaşanmış facianın sonucunda ölen 170-den çok insanın katili gizli kişiler değil, Amerikan imperializmi ve onların taşeron kölesi AKP iktidarıdır.

Biz bir grup Azerbaycanlı duyarlı vatandaş olarak, Türkiye halkına sabır dileklerimizi gönderiyor, onların acısını bölüşdüğümüzü buradan iletmek istiyoruz. Onların faciası bizim de faciamızdır. Dünyanın istenilen bölgesinde yapılan haksızlıklar, ölümler tüm dünyanın faciasıdır.

Biz bir grup azerbaycanlı duyarlı vatandaş vicdani olarak taleb ediyoruz ki, AKP Suriye halkına karşı yürüttüğü kirli siyaseti durdursun, kendine halkına karşı düşmançılığa son versin.

Amerikan emperyalizmine maşa olmaktan vazgeçsin. Gerçekte ise bunlar AKP idolojisinin temel taşları olduğu için biz taleb ediyoruz ki, AKP hükumeti dünya halklarının kardeşliği, beraberliği karşısındaki katliamcı tutumu ve eylemlerine göre istifa versin.

Hepimiz Reyhanlılıyız, Reyhanlı insanlarının yanındayız!

Yaşasın halkların kardeşliği, beraberliği!

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı