Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Ayşe Öğretmen’e Tebligat: 10 Gün İçinde Hapse Girebilir!

Ayşe Öğretmen’e Tebligat: 10 Gün İçinde Hapse Girebilir!

on 26 Aralık 2017 - 11:53 Kategori: Gündem

8 Ocak 2016 tarihinde Beyaz Show’a bağlanarak “çocuklar ölmesin” dediği için hapis cezası alan Ayşe Çelik (Ayşe öğretmen) on gün içinde yeni doğmuş kızı Deran ile hapse girecek.

Ayşe öğretmen Kürt halkına yapılan saldırıları ifşa etmiş ve ezilen bir halkın yanında olmuştu. Programda dedikleri şöyleydi:

“Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar medyada çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık! İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.”

Bunun üzerine savcılık harekete geçmiş terör ögrütü propagandası yapmak gerekçesi ile soruşturma başlatmıştı. 21 Ekim 2017 tarihinde doğum yapan Ayşe öğretmene ceza tebligat yoluyla bildirildi. Ayşe öğretmenin on gün içinde kızı ile beraber cezaevine girmesi gerekiyor.

Ayşe Çelik’in avukatı Mahsuni Kahraman yasal süre içerisinde cezaya itiraz edeceklerini belirtti. Kahraman bebeğin henüz 6 aylık olmadığını bu yüzden ertelenebileceğini vurgulayarak “Böyle bir başvurumuz olacak. Bebeğin altı ayını dolduracağı nisan ayına kadar infazın ertelenmesini bekliyoruz” dedi.

Ayşe çelik ise iki aylık kızıyla cezaevine girmenin çok zor olacağını söyleyerek şöyle konuştu“Deran’ı kendimle götüremem. Şartların ne kadar kötü olduğunu biliyoruz ki, Deran henüz iki aylık, bütün hastalıklara karşı dirençsiz. Malum kışa da giriyoruz. Kendimle götüremem. Dışarıda bıraksam sütten kesilecek. İlk altı ay anne sütünden mahrum kalacak ayrıca onun bana en çok ihtiyaç duyacağı zamanlar. Birbirimizden nasıl ayrılacağız. Onun kokusunu duyamamak çok zor olur. Hiçbir anne bebeğinden koparılacak kadar ya da bebeğiyle hapse girecek kadar suçlu olamaz.”

Marksist Fikir Topluluklarının Ayşe Öğretmen için Yaptığı Kampanya

Üniversitelerde Marksizmin okulu; yaptığı teorik çalışmalar, kampanya ve eylemlerle Türkiye ve dünya gündemlerinde gençliğin sesini yükselten Marksist Fikir Toplulukları, dönem başında Ayşe öğretmene çıkan haksız cezayı ifşa etmek ve destek olmak için bir kampanya başlatmıştı.Pamukkale Üniversitesi’nden 19 Mayıs’a Boğaziçi’nde KTÜ ve ODTÜ’ye kadar Türkiye’nin pek çok noktasında Ayşe Öğretmenin çocuklar ölmesin şiarını yüksek sesle dile getirmiş, üniversitelerin çeşitli yerlerine yaptıkları yazılamalar ve afişler ile de konuyu gündeme taşımıştı. Ayrıca üniversitelerin içinden #AyşeÖğretmeneDokunma hashtag’i ile çekindikleri fotoğraflar ile yine aynı hashtag ile Twitter kampanyası yapmıştı. Kampanya sadece üniversitelere değil toplumun çeşitli kesimlerine de bu şekilde ulaşmış oldu. Bu kampanyadan ötürü 2 MFT üyesi hakkında savcılık soruşturması açıldı.

Bir öğretmenin “çocuklar ölmesin” cümlesine bile tahammülü olmayan, bu ülkede genç yaşlı çoluk çocuk demeden kendisine muhalif bütün kesimleri baskı altında tutmaya çalışarak kokuşmuş, her türlü pisliği ortaya çıkmış iktidarını ayakta tutmaya çalışan AKP henüz bebeği 6 aylık olmadan bir anneyi parmaklıklara mahkum etmek istiyor. Çocukların özgür doğup özgürce büyüyebildiği bir ülkede herkesin insanca yaşayabildiği koşulları sağlamak için bugün Ayşe Öğretmene sahip çıkmak gerekiyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı