Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Arjantin'de Kürtaj Hakkı Mücadelesi Kazandı

Arjantin'de Kürtaj Hakkı Mücadelesi Kazandı

on 15 Haziran 2018 - 21:19 Kategori: Dünyadan, Kadın, Latin Haber
Arjantin’de kadınlar büyük ve tarihi bir kazanım elde etti. Çarşamba günü Arjantin Kongresi’ne gelen yasa ile ilk kez kürtaj hakkı yasalaştı. Ülkede uzun süredir sosyalist örgütlerin başını çektiği kürtaj kampanyası meclisten yasanın geçmesi ile sonuçlandı. Sokaklarda milyonlarca kadının kürtaj hakkı talebi için uzun soluklu bir kampanya örgütlediği Arjantin’de sınıf mücadelesinin gücü kadınların kazanımlarının önünü açtı. Daha önce Arjantin tarihinde tam yedi kere meclise kürtaj hakkı yasası gelmişti ancak reddedilmişti. Arjantin’de 1921 yılında yapılmış olan kürtaj düzenlemesine göre, kadının tecavüze uğradığı durumda ya da gebelikten kaynaklanan hayati tehlikesi varsa kürtaj olmasına izin veriyor. Bu durumlar dışında kürtaj yaptıran kadınlara ise hapis cezası öngörülüyor.
Kürtajın yasak olması nedeniyle “merdiven altı” ve geleneksel yöntemlere başvuran kadınlardan her yıl yüzlercesi yaşamını yitiriyor. Yaşamını kaybeden kadınların büyük kısmı yoksul kadınlar.
 
Arjantin’de parlamento, kadınlara yasal ve güvenli kürtaj hakkının verilmesi talebiyle sunulan tasarıyı görüştü. Meclis oturumu 20 saatten fazla sürerken, kürtaj hakkını savunan on binlerce kadın ve erkek, oldukça soğuk olmasına rağmen geceyi meclis önünde geçirdi. Yasa 22 saatin sonunda 129 “evet” oyuyla meclisten geçti. Meclisten geçen yasanın senatoda onaylanması gerekiyor.
 
Çarşamba günü meclisten geçen yasaya göre kadınlar, gebeliklerinin 14. Haftası içinde gönüllülük esasına dayalı olarak gebeliklerini sonlandırabilecek. Yine yasaya göre çocuk yaştaki gebelikler için de yasa geçerli olacak: 13-16 yaşlar arasındaki çocuklar da kürtaj hakkından kendi iradeleriyle yararlanabilecekken 13 yaşın altındaki çocuklar da bu haktan bir ebeveynlerinin onayı ile birlikte kendi onayları ile yararlanabilecek. Yasa, tüm kadınların güvenli ve sağlıklı bir kürtaj hakkına erişimini garanti altına alırken uzun süredir dünyada kadın hakkı kazanımlarının en büyüklerinden birini kazanan Arjantin’de muazzam bir zafer rüzgarı esti.

 Mücadelenin Merkezi Arjantin
Şu anda dünyanın en güçlü sosyalist hareketinin merkezi olan Arjantin’de sokak hareketinin başını çeken sosyalistler milyonları toplumsal kampanyalarla seferber ederek mücadele kazanımları elde ediyor. “Abortion legal” ( Yasal Kürtaj) kampanyası PTS, PO gibi büyük sosyalist örgütler ve çatı örgütlerin liderliği ile ülkenin gündemine sokuldu. Sokak sokak örgütlendi. Mahallelerde, meydanlarda aralıksız propaganda edildi. Mecliste sınıf radikalizminin temsilcisi olarak bulunan milletvekillerinin kamuoyu üzerindeki ve sokaktaki canlılık kadınların bu büyük tarihsel kazanımını ortay çıkardı.
 
Kilise, sağ örgütler ve sınıf düşmanı bir iktidar olan Macri iktidarının basıncına karşı sosyalist mücadele kazandı. Kazınlar kazandı. Arjantin’de kadınların kazanımı kürtaj hakkının meşruiyeti konusunda tüm Latin Amerika’da etki bırakmaya şimdiden başladı.
 
 
 
 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı