Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / AKP “Performans Değerlendirme Sistemi”nden Geri Adım Attı!

AKP “Performans Değerlendirme Sistemi”nden Geri Adım Attı!

on 8 Mayıs 2018 - 22:47 Kategori: Emekçiden

AKP’nin bu sene uygulamaya sokmayı tasarladığı öğretmen performans değerlendirme sistemi önümüzdeki seneye ertelendi. Yapılan açıklamada eğitimcilerden ve üniversitelerden görüş istendiği, bu görüşler ışığında sistemin revize edileceği, yapılan çalışmalar henüz tamamlanmadığı için de sistemin uygulanmasının önümüzdeki seneye ertelendiği duyuruldu.

Öğretmen performans değerlendirme sistemi ile öğretmenlerin performansları velilerin, öğrencilerin, diğer ögretmenlerin ve idarecilerin vereceği puanlarla değerlendirilecekti. Değerlendirme için hiçbir somut kıstas getirmeyen bu sistem, AKP’nin eğitim emekçilerinin özlük haklarına saldırılarını ve muhalif eğitim emekçilerinin baskı altına alınmasını kolaylaştıracağı gerekçesi ile hem eğitimcilerden hem de velilerden tepki görmüştü. Eğitim sendikaları tabanlarından gelen baskı ile harekete geçmiş, hatta Eğitim Bir Sen bile üyelerinin baskısı ile sisteme karşı açıklamalar yapıp imza toplamak zorunda kalmıştı.

Görünen o ki AKP, seçim öncesi eğitim emekçileri ile cepheden karşı karşıya gelmekten çekiniyor. Fakat sistemin uygulanmaktan tamamen vazgeçildiğini de ilan etmiyor. Revize etme vadi ile önümüzdeki seneye erteliyor.

Eğer tasarı bu sene uygulamaya konulmadıysa AKP eğitim emekçilerinin birleşik mücadelesinden çekindiği içindir. O yüzden eğitim enekçileri rehavete kapılmamalı, öz güçlerine güvenerek kazanılmış haklarını korumak için mücadeleyi daha da yükseltmelidir.

İlgili Haber:

Eğitim-Sen Üyesi Öğretmen İle Röportaj: “Performans Değerlendirme Sistemi”

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı