Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Ablukaya Son! – SDH

Ablukaya Son! – SDH

on 13 Eylül 2015 - 22:48 Kategori: Gündem, SEP

4 Eylül’de başlayan ve düne kadar devam eden Cizre’deki sokağa çıkma yasağının sona ermesine rağmen bugün önce Diyarbakır’da ardından yine Cizre’de sokağa çıkma yasakları ilan edildi.

Diyarbakır Valiliği bu sabah saat 05.00 itibariyle Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağın ardından Sur başta olmak üzere Diyarbakır’ın çeşitli ilçelerinde polis ile halk arasında çatışma çıktı. Polis yurttaşların üzerine ateş açtı.

Cizre’de ise 19.00’dan itibaren yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Cizre’de bir önceki yasak 9 gün sürmüş ve bu süre boyunca bölge halkı temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken onlarca insan, polis tarafından hedef gözetilerek açılan ateşler nedeniyle hayatını kaybetmişti. Günlerce cenazelerini bile kaldıramayan Cizre halkı yasağın sona ermesiyle bugün yüz binin üzerinde katılımla cenaze töreni gerçekleştirmişti.

İpleri Tayyip Erdoğan’ın elinde olan AKP, seçime yönelik savaş politikaları uğruna Kürt kentlerinde katliam senaryolarını devreye sokuyor. Bugün Diyarbakır ve Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasakları, daha büyük katliamlara zemin hazırlayabilir.

Sarayın savaşında haftalardır Kürt ve Türk emekçiler, yoksullar ölüyor. Kaçaksaray’a daha fazla can verilmesine artık bu halkın tahammülü kalmadı! Bir an önce savaş çığırtkanlığından vazgeçilmelidir. Kürt kentlerine saldırmaktan, halkın üzerine ateş açmaktan vazgeçilmelidir.

Kimliği ne olursa olsun yoksullar, emekçiler iktidarın saldırılarına karşı Diyarbakır ve Cizre halkıyla dayanışmaya!

Sokağa çıkma yasakları derhal sonlandırılsın!

İnadına halkların kardeşliği!

Çift taraflı ateşkes! Devlet müzakereye

Sürekli Devrim Hareketi

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı