Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / 68 Ruhu Yaşıyor! ODTÜ "Devrime" Yürüdü (Foto ve Video)

68 Ruhu Yaşıyor! ODTÜ "Devrime" Yürüdü (Foto ve Video)

on 11 Mayıs 2018 - 16:32 Kategori: Gündem

10 Mayıs Perşembe (dün)  ODTÜ Öğrencileri ortak kortejle ve kitlesel katılımla geleneksel Devrim Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi.68’in 50. yılında ODTÜ geleneği bir kez daha “DEVRİM” yazdı.
Üniversitelerin baskı altına alındığı bu dönemde kitlesel bir şekilde ODTÜ Öğrencileri baskılara, tek adama ve geleceksizliğe baş eğmeyeceğini güçlü bir yürüyüşle gösterdi.
 Eylem, ODTÜ MFT üyesi Kaan Aydın’ın ortak açıklamayı okunması ve devrim şehitlerinin isimlerinin tek tek okunmasının ardından  başladı. Öğrenciler, akademisyenler ve üniversite emekçileri Fizik bölümü önünden yürüyüşle Devrim Stadyumu’na yürüdü. 

Valilik ve rektörlük bir süredir eylemin gerçekleşmemesi yönünde ciddi bir baskı oluştururken “OHAL, tek adam, saray, diktatörlük” sloganlarının atılması, pankartlarının taşınması, LGBTİ sembollerinin eylemde kullanılması da yasaklandı. İki gün öncesinde kampüsün iki ana kapısında çevik kuvvet polisi ve TOMA’lar beklemeye başlarken eylem ODTÜ öğrencilerinin örgütlü iradesi ile başarılı biçimde gerçekleştirildi. 
68’in 50. yılı ve Marx’ın 200. yaşı pankartlarda ön plana çıkarken sosyalizm sloganları, marşlar ve coşku yürüyüşe damgasını vurdu.
OHAL, tek adam rejimi, yasaklar, üniversitelerin bölünmesi, iş cinayetleri, kadın ve trans cinayetleri, yoksulluk, üniversiteler üzerindeki baskılar, bilimsel eğitim talebi, nükleer santrallar, ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün baskıcı uygulamaları gibi pek çok konuda üniversiteliler sözünü söyledi. 
68 ruhu ODTÜ’de dimdik ayakta!
Yaşasın devrimci ODTÜ!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı