Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / 4. Yılında Suruç Anmasına Polis Saldırısı: 33 Düş Yolcusu Unutulmayacak!

4. Yılında Suruç Anmasına Polis Saldırısı: 33 Düş Yolcusu Unutulmayacak!

on 20 Temmuz 2019 - 18:54 Kategori: Manşet

Resim

20 Temmuz 2015’te IŞİD’in gerçekleştirdiği Suruç Katliamı’nın üzerinden 4 yıl geçti.

Suruç, 2015 yılında 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidarı kaybeden ve HDP’nin yüzde 10 barajını geçerek meclise girmesini hazmedemeyen AKP iktidarının başlattığı kirli savaş sürecinin en önemli halkalarından biriydi. Suruç’ta Abdurrahman Alagöz katliamı devletin gözleri önünde gerçekleştirirken, yaklaşık 3 ay sonra kardeşi Yunus Emre Alagöz de 10 Ekim’de Ankara Garı’nda 103 kişiyi katledecekti.  

Bu katliamların göz göre göre gerçekleştiği sonraki süreçte ortaya çıktı. Katiller hem Suruç’ta hem de Ankara’da ellerini kollarını sallayarak katliamları gerçekleştirmişti. 

O günden bu yana devlet katliam anmalarına karşı özel bir hınç besliyor. Hem Suruç hem de 10 Ekim anmalarına defalarca kez polis terörü gerçekleşti. Anmalar yasaklandı.

Bu yıl da Şanlıurfa Valiliği 20 Temmuz öncesi kentte her türlü eylem ve gösteriye yasak getirdi. 

Bugün de Kadıköy’de gerçekleşen anmaya yine polis saldırdı ve 22 kişi gözaltına alındı. Ankara’da ise eylem öncesi kitlenin toplanmasına polis tarafından izin verilmedi. 

Her türlü polis saldırısına, devlet baskısına rağmen Suruç’ta katledilenlerimizi anmaya ve hesaplarını sormaya devam edeceğiz.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı