Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / 1 Mayıs Öncesi Yasak Yağmuru!

1 Mayıs Öncesi Yasak Yağmuru!

on 16 Nisan 2021 - 22:48 Kategori: Gündem

15 Temmuz’un ardından yıllarca OHAL bahanesiyle her türlü toplumsal eylemi yasaklayan, siyasi özgürlükleri kısıtlayan iktidar bugünlerde pandemiyi siyasi yasakların bir bahanesi olarak kullanmayı sürdürüyor.

Bir süredir özellikle CHP’nin “128 Milyar Dolar Nerede?” kampanyasına yönelik yasaklamalar sürerken birçok kentte pankartlar valilik kararlarıyla toplatılıyor. Dün ise Kocaeli, Denizli, Edirne ve Karaman valilikleri ile Arnavutköy, Kartal ve Gebze kaymakamlıkları pandemiyi gerekçe göstererek her türlü el ilanı, broşür dağıtma; afiş ve pankart asmaya yasak getirdi. Öte yandan 1 Mayıs öncesi kentlerdeki her türlü eylem, basın açıklaması ve yürüyüş yasaklandı. Sendikaların 1 Mayıs’ı Gebze ve Kartal’da kutlamak için yaptıkları başvurular ise reddedildi.

Yasaklamalar AKP iktidarı döneminde ilk kez karşılaştığımız bir durum değil. AKP yıllardır çeşitli gerekçelerle grevleri, eylem ve basın açıklamalarını sıklıkla yasaklıyor; toplumun söz söyleme alanını bilinçli olarak daraltıyor. Çünkü biliyor ki emekçiler, gençler sokağa, miting meydanlarına çıktıklarında “128 milyar dolar nerede?” sorusu gibi duymak istemedikleri soruları dile getirecekler.

Ancak söz konusu iktidarın gövde gösterisi olduğunda özgürlüklerin(!) önü sonuna kadar açılmaktadır. Binlerce kişinin katıldığı kongreler, 300 bini aşkın insanın katıldığı Ayasofya şovu gibi durumlar söz konusu olduğunda nedense pandemi bir anda unutulmaktadır. Eczanede üç kişi oturup çay içtiği için emekçilere ceza yağdıran yöneticiler, banka önünde bekleyen çocuğa “Baban 900 TL fazla çeksin” diye efelenen kolluk görevlileri söz konusu iktidarın çıkarları olduğunda üç maymunu oynamaktadır.

Sorumsuzluklarıyla pandemiyi derin bir sağlık krizine dönüştürenler, bunu dahi yoksul emekçilere, gençliğe karşı bir silah haline dönüştürmektedir.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sokakta taleplerimizi dile getirmenin, sözümüzü söylemenin önüne geçemeyecekler. Yasaklar sökmedi, sökmeyecek! 1 Mayıs’ta ve sonrasında sömürüye, yoksulluğa, işsizliğe karşı mücadelemiz sokak sokak sürecek!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı