Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Yedek Lastikçi Kani Beko’dan İZBAN İşçilerine Karalama!

Yedek Lastikçi Kani Beko’dan İZBAN İşçilerine Karalama!

on 5 Ocak 2019 - 13:48 Kategori: Gündem
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Eski DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 24 Haziran seçimlerinde CHP’den İzmir milletvekili olmuştu. DİSK başkanlığı yürütürken her ortamda her fırsatta “bana lastikçi Kani derler” diye zangır zangır bağıran Kani Beko, bu sözüyle gençlik yıllarında İzmir’de çalıştığı belediyenin otobüs işletmesi ESHOT’ta yaptığı lastikhane işine atıf yapar. Oysa onun kükreyen aslan pozlarının altında miyavlamaya bile takati olmayan bir kedi yatar.

Kani Beko, sendika bürokrasisinin ta içinden gelen, DİSK başkanlığını milletvekilliği kariyerinin ön basamağı olarak kullanan, işçilerle karşılaştığı her yerde onlara tepeden bakan bir karakterdir. Arzuladığı kariyer basamağına, yani milletvekilliğine ulaştığı şimdilerde ise DİSK’le tek ilişkisi sendika binalarına gelip parlamenter maceralarını anlatmak oluyor.

Kani Beko, şimdi çıkmış İzmir’in banliyö tren işletmesi İZBAN’daki grevi karalamaya çalışıyor.

CHP’li İzmir Belediyesi ile AKP’li TCDD’nin ortak olduğu İzban’da işçiler, çok basit ekonomik talepleri için greve çıkmıştı. CHP’li İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu haftalardır grevi karalamaya çalışıyor ve grevin yerel seçimler öncesinde CHP’ye yönelik bir operasyon olduğu iddiasıyla grevi kırmaya çalışıyor. Kocaoğlu’nun bu grev kırıcılığını, diğer ortak TCDD’den habersiz ya da izinsiz yapmasının mümkün olacağını düşünülemez bile.

Yıllarca ortalıkta “lastikçi Kani” diye kaşlarını çata çata dolaşan Kani Beko, şimdi iğrenç biçimde Belediye ve TCDD’nin, yani CHP ve AKP’nin ortak olduğu şirket sermayesinin yedek lastikliğine soyunmuş durumda.

Beko, İzmir’de yaptığı bir konuşmada “Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve Büyükşehirin beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir.” demiş.

Soruyoruz:

  • Hangi grev politik değildir? İşçilerin ekonomik taleplerini savunması bile her türlü burjuva siyaset tarafından terörize edilmeye çalışırken, işçiler politik davranmadan haklarına nasıl sahip çıkacaktır?
  • Grevi politik bir araç olarak kullanmak yanlış mıdır? İşçiler, AKP karşısında da İzmir’de arzuladığını gibi eli kolu bağlı mı oturmalıdır?
  • İzmir’de ulaşımın felç olmasının sorumlusu, sefalet koşullarına isyan bayrağı açan işçiler midir yoksa işçileri sefalet koşullarına mahkum eden Belediye-TCDD ortaklığı mıdır?

Kani Beko, Aziz Kocaoğlu , AKP… Dört bir yandan saldırı altındaki İZBAN işçilerini size yedirmeyiz!

Yaşasın İZBAN grevi! 

Yaşasın hakkını arayan işçiler!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı