Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINDA İŞÇİLER AYAKLANDI

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINDA İŞÇİLER AYAKLANDI

on 14 Şubat 2018 - 11:33 Kategori: Emekçiden

Üçüncü Havalimanı inşaatında geçtiğimiz günlerde iş cinayetleri ve kötü çalışma koşulları gündeme gelmişti. İnşaatta hafriyat kamyonu şoförü olarak çalışan bir işçinin tanıklığı yaşanan insanlık dışı sömürüyü gözler önüne sermişti. 400 işçinin iş cinayetinde katledildiğini anlatmış, hükümet ise sayıyı “27” olarak açıklamıştı. Şantiye işçileri gece saatlerinde isyan etti: tahtakurusu dolu tıklım tıklım yatakhaneler, kötü yemek ve pislikten şikayet ederek harekete geçti.

İlgili Haber: Mega Proje Mega Katliam!

Dün akşam saatlerinde işçiler kötü çalışma koşullarına karşı eylem düzenledi. 31 bin işçinin çalıştığı şantiyenin Akpınar Kampı’nda tek kişilik odaların 2 kişiye, 2 kişilik odaların 4 kişiye, 4 kişilik odaların da 6 kişiye çıkarılması üzerine işçiler yönetim binasına yürüdüler. Yaklaşık 300 işçi “İnsanca yaşamak istiyoruz.” sloganıyla iş cinayetlerini, kötü çalışma koşullarını ve hak gasplarını protesto etti.
İstanbul Grand AirPort (İGA) Kamp amiri, işçileri tehdit ederek “Odalarınıza dönün, böyle yaparsanız hepiniz o odalarda tıkış tıkış yaşarsınız” dedi. Jandarma da kamp amirliğinin önünü kapattı. Amirlikten gelen açıklamada; “İGA bünyesinin odalardaki kişi sayısının arttığından haberi yok, lütfen odalarınıza geri dönün” ifadeleri kullanıldı.

Protestoda, 3 kişilik bir komite kuruldu. Jandarmanın telsizinden gelen anonsta; “Amirlik ile görüşme sürüyor. Aman siyasete bulaştırmasınlar da” sözleri duyuldu.Üçüncü Havalimanı işçilerinin bu akşamki eylemi, işçilerin taleplerinin kamp amirliği tarafından kabul edilmesiyle sonuçlandı. Ölümüne çalıştıklarını gerekirse ölümüne direneceklerini ifade eden işçiler, kararın bugün akşama kadar geri alınmaması halinde eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı