/ Emekçiden / TOREP Kuruldu

TOREP Kuruldu

on 10 Haziran 2018 - 18:12 Kategori: Emekçiden

Güvencesiz, örgütsüz ve kuralsız çalışmanın en yoğun yaşandığı alanlardan biri olan turizm, otel, kafe, bar, restoran emekçilerinin bir araya gelebilecekleri bir platform kuruldu. Sektörde uzun süredir çalışan ve ağır sömürüye karşı mücadele etmek için örgütlenen işçiler TOREP’i (Turizm, Otel ve Restoran Emekçileri Platformu) kurdu ve kuruluş bildirisini yayınladı. Bu alanlarda sessizce ağır sömürüye katlanması istenen milyonlarca emekçiye seslendi. 

“TOREP Niçin Var?” 

Turizm emekçileri kışın askıya gönderiliyor, yazın ise canı çıkana kadar çalıştırılıyor. Otel emekçileri güvencesiz çalıştırılıp her an işini kaybetme korkusu ile terbiye ediliyor. Restoran, kafe ve bar emekçileri uzun saatler çalıştırılıp sefil bir hayata itiliyor. BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEK BİZİM ELİMİZDE. Eğer birlik olur, tüm bu sorunlara karşı birlikte mücadele edersek yüz binlerce emekçinin yenemeyeceği güçlük, çözemeyeceği sorun kalmaz TOREP BUNUN İÇİN VAR!

Karlar Artıyor, Lokmamız Azalıyor

TOREP,  sektördeki ağır sömürünün, büyümeye ve karlılığın artmasına rağmen işçi düşmanlığına yaslanarak sürdüğünü ifade ediyor ve bu tablonun değişebileceğini savunuyor: 

“2018’in ilk çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) turizm işverenlerinin geliri %32 arttı. Bu dönemde turizm patronları 4.425 milyar dolar kazandı. Turizm işletmelerinin müşteri sayısında ise %26 artış gerçekleşti.

Karşımızda milyar dolarlar kazanan turizm patronları var. Peki, bizim cephede durum ne? Asgari ücret ve asgari yaşam standartları, askı uygulamasıyla mahkum edildiğimiz sefalet, ağır çalışma koşulları, insan yerine konmama…TOREP, turizm patronları milyar dolarları cebe indirirken, sefalete sürüklenen turizm emekçilerinin birleşmesi ve haklarına sahip çıkması için kuruldu. Turizm emekçisi kardeş, gücümüze güç ver. Birleşirsek yenilmeyiz!”

Güvencesiz Çalışmanın Adı: Askıda Çalışma

Turizm sektöründe 12 ay çalışmak mümkün değil. İşçiler sezon boyu yoğun sömürüyle çalıştırılırken sezon sonunda işçilerle işi biten patronlar yüz binlerce işçiyi kapı önüne koyuyor.TOREP, güvencesiz çalışmanın kural haline gelmiş olmasına itiraz ediyor: 
 “Turizm emekçileri kışın askıya gönderiliyor, yazın ise canı çıkana kadar çalıştırılıyor. Otel emekçileri güvencesiz çalıştırılıp her an işini kaybetme korkusu ile terbiye ediliyor. Restoran, kafe ve bar emekçileri uzun saatler çalıştırılıp sefil bir hayata itiliyor. BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEK BİZİM ELİMİZDE. Eğer birlik olur, tüm bu sorunlara karşı birlikte mücadele edersek yüz binlerce emekçinin yenemeyeceği güçlük, çözemeyeceği sorun kalmaz.”
Örgütlenmeye Çağrı
TOREP, kuruluş bildirisi işçilerin bu tabloyu ancak birleşerek değiştirebileceklerini ifade ettiği kuruluş metniyle örgütlenmeye çağırdı:

Biz birbirinden habersiz yüzbinlerce kişiyiz. Tüm bu oteller, restoranlar, kafeler ve barlar biz olmadığımız zaman beton yığınından, ruhsuz bir bedenden farksız olur. Otellerde, restoranlarda, kafe ve barlarda yemekleri pişiriyoruz, müşteri odalarını temizliyoruz, içecekleri servis ediyoruz, tamirat yapıyoruz, muhasebeyle ilgileniyoruz, bulaşıkları yıkıyoruz… Kısaca bu bedenin ruhu, bu beton yığınlarına can veren biziz. Biz yoksak, hayat yok.

Turizmde, otellerde ve restoranlarda kendi fiziksel ve zihinsel kuvvetlerimizle hayatı var eden biziz. Tüm yaptıklarımız koca bir sektörü, büyük bir ekonomiyi var ediyor. Bu koca pastadan bize düşen pay ise kelimenin ilk anlamıyla SEFALET.

Turizm emekçileri kışın askıya gönderiliyor, yazın ise canı çıkana kadar çalıştırılıyor. Otel emekçileri güvencesiz çalıştırılıp her an işini kaybetme korkusu ile terbiye ediliyor. Restoran, kafe ve bar emekçileri uzun saatler çalıştırılıp sefil bir hayata itiliyor. BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEK BİZİM ELİMİZDE. Eğer birlik olur, tüm bu sorunlara karşı birlikte mücadele edersek yüz binlerce emekçinin yenemeyeceği güçlük, çözemeyeceği sorun kalmaz.

TOREP bunun için var. TOREP; turizm, otel, kafe, bar, restoran emekçilerinin bir araya gelebilecekleri bir platform olmak için var. TOREP bir avuç asalak patronun kârına kâr kattığı turizm sektöründe işçilerin payına düşen yoksullukla mücadele etmek için var. TOREP; düşük ücretlerle güvencesiz çalışmaya mahkum edilen kafe, bar, restoran emekçisinin sözünü söylemek için var.

Tek başımıza hiçbir şeyiz, birlikte her şey! Sen de yalnız kalma TOREP’e gel, TOREP’e katıl!

BİRLEŞİRSEK YENİLMEYİZ!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı