Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Sur Yıkılıyor: Gazze Yanıbaşımızda

Sur Yıkılıyor: Gazze Yanıbaşımızda

on 24 Ağustos 2017 - 15:21 Kategori: Gündem

Özerklik ilanı ve kent savaşlarından sonra iktidar, siyasal hareketin en güçlü olduğu yerlerin başında gelen Sur’da yaşayan halkı uzun süredir elektriksiz ve susuz bırakmıştı. Yüzlerce kişi aylardır yıkıntılar arasında evlerinde yaşamaya devam etmişti. Sur’un bölgesel olarak tarihi dokusunun tamamen yok edildiği proje dahilinde halk zorla evlerinden çıkarılmak isteniyor. Sonuç itibariyle proje, bölgenin dokusunu bitirmeyi hedeflemekte. Buna direnen Sur halkı bugün evlerinden zorla çıkarıldı ve kepçe ile yıkılan evlerin arasında yıkıntılarla başbaşa bırakıldı. 

Sur halkının başına gelenler, Gazze’yi aratmıyor. Gazze’de her yıl Siyanist İsrail devleti Filistin halkını zorla evlerinden çıkartıp evlerini yıkarak yerine yeni yerleşim yerleri açıyor. Tıpkı İsrail devleti gibi AKP de  23 Mayıs’tan beri, Ramazan ayı da dahil, mahalle sakinlerini açık bir şekilde evlerinden çıkmaya zorlamak amacıyla her iki mahalleye su ve elektrik vermedi. 

Bölge halkı şiddetli çatışmaların yaşandığı yerleşim yerlerinden göç etmek zorunda kalmıştı. Kalanların evlerinde katledilmesi gerçeği, halka başka seçenek bırakmıyordu. Savaş sonrasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı biter bitmez ise nüfusun bir kısmı evlerine geri döndü. On binlerce Sur sakini yerlerinden edildi ve hala çoğu yaşadıkları yere geri dönemedi.

Bu süreçte yerinden edilen Alipaşa ve Lalebey sakinleri bir ila altı ay arasında bir süre sonra evlerine geri dönebildi. Mart 2016’da, ilçenin tamamını kapsayan kentsel yenileme projesinin bir parçası olarak Sur’un 16 mahallesi kamulaştırıldı. Aralık 2016’da Alipaşa ve Lalebey sakinlerinin evlerini bir hafta içinde boşaltmalarını talep eden icra emirleri gönderildi, ama bir çoğu Sur’dan ayrılmadı. Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü avukatlar ve Sur sakinleri yıkımların Nisan 2017’de başlayacağının kendilerine sözlü olarak bildirildiğini aktardı.Nisan ayının sonunda, cami hoparlörlerinden yapılan çağrılarla sakinlere yedi gün içinde evlerini boşaltmaları gerektiği duyuruldu. 23 Mayıs’ta halihazırda boşaltılmış evlerin yıkımı başladı ve aynı zamanda mahallelere su ve elektrik verilmesi kesildi.

Bugün ise evlerinde kalarak yıkıma direnen halk polis zoruyla evlerinden çıkartıldı. Mahalle polis bariyerleri ile çevrildi ve kepçeler yıkıma başladı.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı