Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Süperpark İşçilerinin Grevi 17. Gününde Devam Ediyor

Süperpark İşçilerinin Grevi 17. Gününde Devam Ediyor

on 6 Temmuz 2018 - 18:28 Kategori: Emekçiden

Türk-İş’e bağlı Selüloz İş Sendikasına üye Süperpark Ambalaj Şirketi işçileri, şirketin toplu sözleşme sürecinde “sıfır zam” teklif etmesi üzerine 21 Haziran’da greve çıktı. İzmir Torbalı, Karaman ve Gaziantep’te 235 işçiyle başlayan grev 17. gününe ulaştı.

İşveren ile yılbaşında başlayan toplu iş sözleşmesi sürecinde 74 maddelik sözleşme taslağının 50 maddesinde anlaşma sağlanmış, ücret zammı ve sosyal hakları da içeren kalan 24 maddede ise anlaşma sağlanamamıştı. Sendika, önce 475 TL net zam istemiş, süreç içinde bu talebini 390 TL’ye çekmişti. İşveren bu talebi reddedip sıfır zam önerince sendika grev kararı alarak 235 işçi ile greve çıktı.

Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, İzmir Torbalı’daki direnişçi işçilere yaptığı ziyarette “Bizler çalışanların, emeğini, alın terini masa başında almasından yanayız. Üretim yaparak sıkıntıları aşabiliriz. Fabrikanın sahiplerinin ekonomik sıkıntıya düştüğü ifade ediliyor. Yaklaşık 6 ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmesinde, gelinen noktada, sıfır zam demek yanlış olmuştur. Türk-İş olarak biz de devreye gireceğiz. En kısa sürede bu grevin bitirilmesi için gayret göstereceğiz.” diyerek greve bakışını dile getirdi.

Türkiye ekonomisi freni patlamış kamyon misali bir ekonomik krize doğru koşuyor. Dolar yükseliyor, enflasyon yüzde 20’leri zorluyor, en temel gıda ürünleri bile el yakıyor. Normalde bile karnımızı doyurmamıza ancak yeten ücretlerimiz enflasyon karşısında iyice kuşa dönüyor. Ekonominin görece istikrarlı olduğu dönemlerde bizim alın terimiz üzerinden servetlerine servet katan patronlar ise yaklaşan krizin bedelini bize ödetmek istiyorlar. İşçilerin ücretinin enflasyon karşısında erimesine göz yumarak krizden kaynaklanacak zararlarını en aza indirmeye çalışıyorlar. “Bizim de işlerimiz iyi gitmiyor bizi de anlayın” diyerek bizlere sıfır zam önermekten utanmıyorlar.

Krizi biz çıkarmadık, bedelini biz ödemeyeceğiz. Hele düne kadar sırtımızdan milyonlar kazanırken bugün bize sıfır zam öneren patronları anlamaya hiç çalışmayacağız. Krizin faturasını onun asıl sorumlusu olan patronlara ödetmek için işçilerin örgütlü ve birleşik mücadelesinden başka yol yok!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı