Sosyalizm Kazanacak!
/ SEP / SDH Yazı Kurulu’ndan Suriye Açıklaması: "Asıl Düşman İçeridedir!"

SDH Yazı Kurulu’ndan Suriye Açıklaması: "Asıl Düşman İçeridedir!"

on 23 Haziran 2012 - 10:31 Kategori: SEP
(23.06.12)
Suriye hava sahasını ihlal eden Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye’de “birlik-beraberlik” söylemleriyle “temkinli” bir savaş çığırtkanlığı yapılıyor ve milliyetçi ruh hali yükseltilmeye çalışılıyor. SDH, Suriye’ye karşı savaş durumunun tırmandırılmasına ve genel olarak Ortadoğu’da ABD merkezli yürütülen operasyonlara karşı tüm emekçileri uyanık olmaya davet eder.
AKP hükümeti, bölgede ABD’nin ve Batılı emperyalist güçlerin taşeronluğuna soyunarak Suriye’nin istikrarsızlaşması, etnik-mezhepsel gırtlaklaşmanın güçlenerek sürmesi için elinden geleni ardına koymamakta ve adı konmamış bir savaşı halihazırda sürdürmektedir. Suriye’deki NATO destekli isyancılara üs sağlayan, onları silahlandırıp destekleyen, Suriye içerisinde yürütülen askeri saldırıları yönlendiren Türkiye, Suriye’deki durumun iyice ağırlaşması ve böylece Suriye’ye NATO müdahalesi için ortamın hazırlanması adına ABD ve Ortadoğulu müttefikleriyle elele var gücüyle çalışmaktadır.
İnsan hakları iddialarıyla Suriye’yi işgal etmeye hazırlanan NATO güçlerinin olası müdahalesinde hayatını kaybedecek insanların sayısı binlerle değil, yüz binlerle ve hatta Irak’ta olduğu gibi milyonlarla ölçülecektir. Etnik temizlik ve halkların birbirini boğazlaması, dış askeri müdahalenin kesin sonucu olacaktır. O halde her türden emperyalist sözcünün ve bunların her türden yardakçısının kullandığı insani söylemler, sadece emperyalist emellerin üstünü örtmeye hizmet eden ikiyüzlülük göstergeleridir.
Suriye’de hakim olan burjuva Esad diktatörlüğü ancak ve ancak emekçilerin birliği ve mücadelesi çerçevesinde yürüyen eşitlik ve özgürlük mücadelesi temelinde devrilirse ortaya ilerici bir sonuç çıkacaktır. NATO yönlendiriciliğinde savaşan milisler eliyle Suriye’de kotarılacak bir rejim değişikliği emekçi halklara büyük kıyımlar ve kalıcı sekter düşmanlıklar dışında hiçbir şey vaad etmemektedir.
Diğer taraftan NATO eliyle Suriye’de yürütülen emperyalist saldırganlığın bölgesel bir savaşı tetikleme ihtimali bulunmaktadır. Bilindiği gibi Suriye’de Esad rejiminin bu kadar yoğun bir şekilde hedef alınmasının asıl sebebi ABD karşıtı, İran ve Rusya müttefiği bir yönetimin Ortadoğu’da istenmemesidir. Diğer taraftan Rusya ve İran da Suriye’deki rejim değişikliğini önlemek için büyük çaba harcamaktadırlar. Dünya kapitalizminin uzun erimli bir kriz içerisinde olduğu da düşünülürse Suriye’de çıkacak bir yangının tüm Ortadoğu’yu alevler içerisinde bırakacak büyük bir yangına dönüşme ihtimalinin bulunduğu ortadadır. AKP hükümeti bu emperyalist kapışmanın tam göbeğindeki sahte kabadayı olarak etrafta poz kesmekte, savaş kışkırtıcılığı yapmakta ve sadece Türkiye ile Suriyeli emekçileri değil tüm Ortadoğulu emekçileri kanlı bir savaşın içine çekmeye çalışmaktadır.
Emekçilerin Türkiye’ye ait askeri keşif uçağının Suriye sınırlarında ne işinin oluğunu sorgulaması ve sorgulatması gerekmektedir. Savaş uçağının Suriye sınırını ihlal etmesi, savaş kışkırtıcılığı çerçevesinde bir provokasyon değilse nedir? Türkiyeli emekçilerin ve yoksul halkının ABD çıkarlarının bölgedeki savunucusu AKP hükümetinin Suriye’ye karşı yükselttiği savaş kışkırtıcılığı ve milliyetçi histeriye taraf olmayarak Suriye’ye karşı yürütülen bu kanlı oyunu bozması gerekiyor. Bugün emekçi halkımızın yükseltmesi gereken temel şiar “Suriye’den elinizi çekin” ve “Suriye’de emperyalist savaşa hayır” olmalıdır. Bizler biliyoruz ki asıl düşman dışarıda değil içeridedir. Her yıl binlerce emekçinin iş cinayetlerinde katledildiği bir ülkede yaşayan biz emekçiler, sınıf düşmanımızı iyi tanımalı ve onların emperyalist hırslarına alet olmamalıyız. Emperyalist kapitalizmin körüklemeye çalıştığı ulusal ayrılıklar, etnik ve dinsel boğazlaşmalar karşısında işçi sınıfının enternasyonalist birlik ve mücadelesini örgütlememiz gerekmektedir. Emperyalist savaşların tek alternatifi bulunmaktadır: İşçi sınıfının antikapitalist bir program temelinde uluslararası birlik oluşturması, proletarya iktidarı ve birbirini tetikleyen sosyalist devrimler için mücadele etmesidir.
Kahrolsun Emperyalist Barbarlık!
Ya Sürekli Devrim Ya Sürekli Katliam!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı