Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Röportaj| ODTÜ Mezunlar Derneği'nde İş Bırakma Eylemi

Röportaj| ODTÜ Mezunlar Derneği'nde İş Bırakma Eylemi

on 25 Eylül 2019 - 10:06 Kategori: Emekçiden

ODTÜ Mezunlar Derneği (OMD) Vişnelik Tesislerinde maaşlarını düzenli alamayan işçiler iki gündür iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor. TEZ-KOOP-İŞ Sendikası’nda örgütlü olan işçiler, OMD İşçileri Temsilcisi Gamze Gül ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyalist Gündem: Eyleminizin sebebi nedir?

 Gamze Gül: İş bırakma eylemimize iş yeri önünde başladık… Neden ise maaşlarımızın yatmaması, geç yatması, yattığı zaman parçalı ve eksik yatması ve son olarak Temmuz ayı zammımızın maaşımıza yansımaması ve bu konuda bize hiçbir açıklama yapılmaması… Yani maaşlarımız eksik, geç, parçalı olarak yatıyor. Toplu iş sözleşmemizde bize verilen zam hakkı maaşımıza yansıtılmıyor ve bunlarla ilgili bize hiçbir açıklama yapılmıyor.

Sosyalist Gündem: ODTÜ Mezunlar Deneği yönetiminin iş bırakma eylemine tepkisi ne oldu?

Gamze Gül: (Gülerek) Ölü taklidi… Yönetimden kimse yoktu burada önce. Burada yönetimin iş veren temsilcisi olan genel koordinatörü vardı: Ayşe Hanım. Ayşe Hanım kendilerine ilettiğini söyledi bu durumu ve onlardan da bize bir mesaj iletti. Bu durumu en kısa zamanda düzelteceklerine dair şeyler söylemişler ve salı günü dernek başkanı bir toplantı yapacağını iletti tüm personelle birlikte.

Sosyalist Gündem:Talepleriniz nedir?

Gamze Gül: Biz işimizi seviyoruz. İşyerimizi seviyoruz. ODTÜ Mezunlar Derneği’ni seviyoruz ve buranın işleyişinde bir bozukluğa sebep olmak istemiyoruz ama biz de işimizi düzgün yapıyoruz. Aynı şekilde maaşlarımızı da düzenli şekilde almak istiyoruz, hakkımızın karşılığını. Yani fazla bir şey istemiyoruz, sadece aylık çalışmamızın karşılığı olan aylık ücretimizi almak istiyoruz.

Sosyalist Gündem: Önümüzdeki günlere dair mücadele planınız nedir?

Gamze Gül: Bu süreç yeni başlayan bir süreç değil. Maaşların yatmaması, geç yatması- bu tavır problemi- bir yıldır sürüyor zaten. Biz bugüne kadar sabrettik. Şimdi de bir planlama yapmadık, sendikamızla koordine şekilde hareket etmeye çalışıyoruz. Kendi başımıza iş yapmıyoruz ve sendika da bizden bağımsız bir şey yapmıyor. Zaman gösterecek yani. Yönetim kurulunun tavrı, maaşlarımızın yatıp yatmaması ve aslında bu (mücadele planımız) 3 gün sonra belli olacak bir şey değil. Zaman içinde belirli olacak bir şey değil, zaman içinde belirli olacak bir şey ama hakkımızı alamadığımız zaman tabii ki sendikal haklarımızı kullanacağız sonuna kadar.

Sosyalist Gündem: Bu mücadeleyi desteklemek isteyenlere ne söylemek istersiniz? 

Gamze Gül: Sosyal medyadan bu durumları yaygınlaştırmanız ve bizim yanımızda olmanız, desteğiniz çok önemli.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı