Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / "Osmanlı'nın Torunları" Osmanlı'nın Eserlerini Yıkıyor!

"Osmanlı'nın Torunları" Osmanlı'nın Eserlerini Yıkıyor!

on 14 Ekim 2017 - 11:52 Kategori: Gündem, Kültür-Sanat

AKP, son yıllarda tabanındaki en büyük motivasyonu “Osmanlı’yı diriltiyoruz” vaadiyle sağlıyor; fakat bir yandan bunu söylerken diğer yandan Osmanlı döneminden kalan eserleri ranta açıyor. Örneğin 2 gün önce alınan kararla Topkapı Sarayı’nın bir kısmı rant uğruna “feda edildi.” Koruma Kurulu, Topkapı Sarayı’nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı aldı. Bu alana AVM yapılacağı ya da bölgenin ticari merkez yapılması amacıyla kiralanacağı söyleniyor.

Mesele sadece bununla sınırlı değil. AKP döneminde gizlenen birçok yıkım gerçekleşti. Osmanlı’nın eserleri rant uğruna yağmalandı. Örneğin Şubat 2016’da Nevşehir’in AKP’li başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Kalesi önünde bulunan Osmanlı’dan kalma tarihi binaları “Temizlik ihalesi” adı altında yıktı. Daha önce ise Osmanlı döneminden kalan anıt mezar kalıntıları müze yetkilisinin teknik raporu ile yıkılmıştı.

AKP’nin tüm derdi rant. Öyle ki, Osmanlı padişahları mezardan kalkıp gelse, onları yıkıp yerine AVM yaparlar! AKP’nin tıyneti bu!

bolsevik.org

 

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı