Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / ODTÜ Yönetiminden Soruşturma Terörü!

ODTÜ Yönetiminden Soruşturma Terörü!

on 6 Kasım 2019 - 18:13 Kategori: Gündem

23 Ekim Çarşamba günü Türk Eğitim-Sen ve ülkücü faşistler işbirliğiyle okula “kırım” yapmaya gelen provokatif gruba karşı ODTÜ’lüler Fizik Bölümü önünde toplanıp okulunu savunacaklarını ilan etmişlerdi. ODTÜ’de provokatif yürüyüşe karşı birleşen öğrenciler bugün ODTÜ Rektörlüğü tarafından isim isim fişlendi. Öğrencisi, mezunu, akademisyeni, personeli fark etmeksizin ODTÜ’yü savunmak isteyen 69 kişinin ismi özel güvenlik tarafından rektörlüğe bildirildi.
Verşan Kök yönetimiyle birlikte soruşturmaların da ardı arkası kesilmez oldu. Masa açmaktan, etkinlik düzenlemekten, pankart açmaktan soruşturma yiyen öğrencilerin soruşturması uyarı cezasına kadar vardı. Genel sekreterliğe yollanan dilekçede öğrenciler “Yaşasın Devrimci ODTÜ pankartı açıp, çeşitli sloganlar atarak izinsiz olarak basın açıklaması yapmak”la suçlanmaktadır. Aynı zamanda rektörlüğe gönderilen tutanakta öğrencilerin yapmadığı şeylerle itham edilmesi de dikkat çekiyor. ODTÜ yönetimi “Kürt marşı” söylemek gibi ithamlarla ODTÜ’lülerin haklı mücadelesinin meşruiyetini kırmak istemektedir.
Geçtiğimiz ay DTCF’de de öğrencilere saldıran çetelere hiçbir yaptırım uygulanmayıp mağdur öğrencilere soruşturma açılırken; ODTÜ’de eşit, özgür, bilimsel üniversiteyi savunanlara soruşturmalar açılıyor. Öğrenciler, akademisyenler hem çetelerin hem de asayiş gibi takılan üniversite yönetimlerinin saldırılarıyla yüz yüze kalıyor.
Üniversite gençliğine soruşturma açmakla, fişlemekle, faşist çetelere alan tanımakla koltuklarını koruyacağını sananların korkulu rüyası yakındadır. Dünyayı kasıp kavuran işçi gençlik mücadelesi elbet bizim coğrafyamıza da uğrayacak. Gençlik diktaya teslim olmayacak!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı