Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Nuriye ve Semih'in Davası Bugün

Nuriye ve Semih'in Davası Bugün

on 14 Eylül 2017 - 10:26 Kategori: Gündem

KHK’larla ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklu yargılandıkları dava bugün 13.30’da Ankara Adliyesi’nde görülecek. Gülmen ve Özakça, 190 gün önce Yüksel’de sürdürdükleri direnişte açlık grevine başlamış ve 23 Mayıs günü (115 gün önce) tutuklanmışlardı. Gülmen ve Özakça’nın yargılandığı dava bugün Ankara Adliyesi’nde.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, KHK’larla ihraç edildikten sonra, hukuksuz ve keyfi bu karara karşı eyleme başlamışlardı. Ankara Yüksel Caddesi’nde sürdürdükleri eylemde 190 gün önce açlık grevine başlamışlardı. Mayıs ayında evlerine yapılan polis operasyonuyla gözaltına alınan ikili “tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri” gibi hukuk dışı ve saçma bir bahaneyle tutuklanmışlardı.

Nuriye ve Semih tutuklandıktan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere Hükümet tarafından karalama kampanyası yürütülmüştü. Haklarında hazırlanan iddianamede ise “terör örgütüne üye olmak, terör propagandası ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlamaları yer almıştı.

KHK’lara karşı mücadele ettikleri için tutuklanan ve keyfi bir şekilde hapiste tutulan Nuriye ve Semih nihayet 115 gün sonra bugün hakim karşısına çıkacaklar. Dava bugün 13.30’da Ankara Adliyesi’nde görülecek.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise twitter’da söylediğine göre, jandarma, mahkemeye bir yazı yazarak “yeterli personel olmadığından Nuriye ve Semih’i mahkemeye getiremeyeceklerini” ve Nuriye ve Semih’in mahkemeye getirilirse kaçırılmaya çalışılacağını ileri sürdü.

Öte yandan Ankara Adliyesi’nin çevresi sabah saatlerinden itibaren polis ve bariyerlerle çevrilmeye başladı.

Nuriye ve Semih’in avukatlığını üstlenen yaklaşık 15 avukat ise önceki gün polisin ülke genelinde yaptığı operasyonlarla gözaltına alınmıştı. Avukatlar hala İstanbul Vatan Caddesi’ndeki Emniyet binasında gözaltında tutuluyor. Anlaşılan o ki, AKP iktidarı, Nuriye ve Semih’in avukatlarını dava süresince bloke edecek şekilde düzmece bir operasyona daha imza atmakta.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı