Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Nadira Kadirova Davası Kapatıldı, Katilleri Aramızda! – Seçil Işık

Nadira Kadirova Davası Kapatıldı, Katilleri Aramızda! – Seçil Işık

on 10 Mayıs 2020 - 13:29 Kategori: Gündem, Kadın

Nadira Kadirova, AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölü bulunmuştu. 23 Eylül 2019 tarihinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Kadirova dosyasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, 2 Mart’ta takipsizlik kararı verilmişti. Bu karara ailenin avukatı tarafından itiraz edildi. İtiraz dilekçesinde, delillerin özensiz ve dikkatsizce toplandığı ileri sürülerek, takipsizlik kararının kaldırılması talep edilmişti. Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından dosya üzerinden yapılan inceleme sonucunda itirazın reddine karar verildi. Böylece takipsizlik kararı netleşmiş oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kadirova’nın ölümüyle ilgili kararında, “Genç kızın intihar ettiği, onu intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ve intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi ya da kişilerin bulunmadığı anlaşılmıştır” ifadelerini kullandı. Kadirova’nın otopsi raporunda cinsel saldırı izine ulaşılamadığı, not defteri ve iki intihar notu değerlendirildiğinde olay öncesinde intihara karar verdiği belirtildi. Avukatı ise AYM’ye gideceklerini belirtti.

AKP, birçok cinayette olduğu gibi Nadira Kadirova cinayetinde de en başından beri olayın üzerini örtmeye çalışmakla meşgul. Silahın üzerinde Nadira’nın parmak izinin bulunmaması, Adli Tıp Raporu’nda anal bölgesinden alınan örneklerde PSA’nın bulunması ama buna rağmen Şirin Ünal ile herhangi bir karşılaştırmanın dahi yapılmaması dosyanın aceleyle kapatılmak istenmesinin örneklerinden.

İktidar gücünü kullanarak yaptıkları her pisliğin üzerini akıl almaz şekilde kapatmaya çalışıyorlar. Konu kadın cinayetleri olduğunda ise görülmedik bir çabayla bu işe sarıldıklarını biliyoruz. ‘Her şeyi yapar, sonrada bu işten sıyrılırız’ mantığıyla ilerleyenlere karşı kadınlar, dün olduğu gibi bugün de adalet için davaların takipçisi olacak.

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı