Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Mikrofon Emekçilerde – 20 | Meslek Liselerinde Pandemi Dönemi Eğitim ve Staj Sömürüsü

Mikrofon Emekçilerde – 20 | Meslek Liselerinde Pandemi Dönemi Eğitim ve Staj Sömürüsü

on 1 Kasım 2020 - 20:20 Kategori: Emekçiden

Mikofon Emekçilerde serimizin 20. röportajını, İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan ve meslek lisesinde son sınıf öğrencisi ve aynı zamanda stajyer muhasebeci olan Özlem arkadaşımızla gerçekleştireceğiz.

Merhaba Özlem. Seni tanıyarak başlayalım.

Merhaba. Adım Özlem. Halkalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde muhasebe bölümünde okuyorum. Son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Başakşehir’deki İkitelli Organize Sanayi’de bir şirketin muhasebe bölümünde staj yapıyorum.

Eğitim koşullarınızla giriş yapalım istersen. Pandemi döneminde neler değişti, nasıl durumlar?

Bir gün okula gidiyorum, bir gün online ders alıyoruz. Haftaiçinin diğer 3 günü staj yaptığım işyerine çalışmaya gidiyorum.

Bazen hocalar online dersi gününde açmıyor. Ya da hoca açsa bile online programlara bağlanmak bazen zor oluyor, sistem çalışmıyor. Bazen internet kaldırmıyor. Eğer haftanın ilk iki günü yapılması planlanan online ders açılmazsa, diğer üç gün yapıyorlar. Ama biz o günlerde stajda oluyoruz. Derse giremiyoruz.

Sınav olacak diyorlar, normal sınav sistemindeki gibi. Ama nasıl olacağı belli değil. Hem yüz yüze hem de müfredattaki bütün konuları içerecek şekilde olacak sınavlar. Ama özellikle staj günlerine denk gelen derslere katılamadığımız için sınavları nasıl başaracağız, gerçekten biz de bilemiyoruz.

Peki, öğretmenler ya da okul idaresi ile bu durumu konuştunuz mu?

Şu ana kadar sadece online ders veren öğretmenlerimize söyledik staj günümüze denk gelen derslere katılamadığımızı ve sorun olduğunu. Ama herhangi bir çözüm üretmediler. Böyle devam ediyoruz.

Staj yaptığın yerdeki çalışma koşullarına gelelim biraz da. Nasıl çalışıyorsun? Neler hissediyorsun?

Muhasebe alanında staj yapıyorum. Evrak işleri, banka işlerini yapıyorum. Çalıştığım şirket İkitelli Organize Sanayi’de bulunuyor. Sabah 08.00’de işe başlıyorum, akşam 18.00’de çıkıyorum. Haftada 3 gün çalışıyorum. Ama sadece 675 TL alıyorum.

Yasal olarak haftalık çalışma süresi 45 saat. “Staj” adı altında haftada 30 saat, yani yasal sürenin %67’si kadar çalıştırılan bir öğrenci, asgari ücretin sadece %30’unu alıyor! Bunun adı STAJ SÖMÜRÜSÜ ve STAJYER KÖLELİĞİ!

Bu kölece sistem bize dayatılmasaydı, onun yerine ders çalışıp üniversiteye daha iyi hazırlanabilirdim. Sabah 8 akşam 6 çalışması gerçekten çok yorucu oluyor. Evime de uzak olduğu için staja gitmek için sabah 06.30’da uyanmam gerekiyor. Bu yönüyle gerçekten zor bir çalışma temposu var.

Maaşı da çalışmamızın karşılığını vermediği için insanın pek fazla çalışası gelmiyor açıkçası.

Gelecek hayalinde ne var? Hem ne hayal ediyorsun hem de seni nasıl bir gelecek beklediğini düşünüyorsun?

Ben üniversite okuyup muhasebe dışında da çalışabileceğim, mesela sosyal hizmetler alanında çalışabileceğim bir duruma ulaşmak istiyorum. Çünkü muhasebe işini önü çok açık gelmiyor bana. Ama nasıl olur, ne olur gerçekten bilmiyorum.

Meslek liseliler olarak üniversite hazırlığının zorluğu ortadayken bir de pandemi nedeniyle iyice aksayan bir durum ortaya çıktı. Kolay bir gelecek beni ve bizleri beklemiyor.

Teşekkür ediyorum.

Biz de teşekkür ediyoruz Özlem. Sana derslerinde ve işinde kolaylıklar diliyoruz.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı