Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / MHP'ye Can Simidi Seçim Kanunu Geliyor

MHP'ye Can Simidi Seçim Kanunu Geliyor

on 28 Ocak 2018 - 16:05 Kategori: Gündem

AKP ve MHP’den 6 kurmayın, seçim ittifakı ve yerel seçime yönelik yasal düzenlemeler için yaptığı çalışma 10 gün içinde liderlere sunulacak aşamaya gelecek.Düzenleme, AKP ve MHP arasında  genel seçim ve başkanlık seçiminde şimdiden anlaşmaya vardıkları ittifakın yasal zemine kavuşması anlamına geliyor. Yerel seçim için de AKP ve MHP’nin biraraya geldiği biliniyor. 

Üzerinde çalışılan yasa hazırlığına göre MHP baraj altında kalsa bile “ittifak” yüzde 10’u geçerse MHP meclise girmiş olacak. MHP, son zamanlarda yapılan tüm anketlerde baraj altında. İşte MHP’yi meclise sokacak düzenleme: 

–  Buna göre, siyasi partiler oy pusulasında kendi amblemleriyle ayrı sütunda yer alacak. Aynı zamanda, siyasi partilerin amblemlerinin üstüne bir ittifak işareti konulması sağlanacak. Ayrı bir ittifak sütunu açılmayacak.

– Taslağa göre, siyasi partiler seçim öncesinde, Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracak ve ittifak yapacaklarını deklare edecek. Partisine oy veren seçmen, aynı zamanda ittifaka da oy vermiş olacak. İttifakın aldığı oy toplanarak bulunacak ve oran yüzde 10’un altında olursa, baraja takılmış olacak. Ancak ittifak yapan partilerden biri yüzde 10’un altında oy alsa bile, ittifak toplamı yüzde 10’u geçerse, Meclis’e girmiş olacak. İttifak yapan partilerin milletvekili aday listesi ayrı hazırlanacak. Ortak beyannameme ise hâlâ konuşuluyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı