Sosyalizm Kazanacak!
/ Gökçe Şentürk / Memleketten İnsan Manzaralarıyla 2019 Gerçekleri – Gökçe Şentürk

Memleketten İnsan Manzaralarıyla 2019 Gerçekleri – Gökçe Şentürk

on 28 Aralık 2019 - 08:01 Kategori: Gökçe Şentürk, Gündem

Şaban Vatan


12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı bulunan ve sonra yaşamını yitiren kızı Rabia Naz’ın cinayetinin aydınlanması için mücadele veren bir baba. Meselenin ucu AKP’nin kurmaylarından Nurettin Canikli’ye, Eynesil Belediye Başkanı Somuncuoğlu’na dayandığı için tımarhaneye kapatılmak istendi. Rabia Naz intihar etti dendi. Defalarca gözaltına alındı. Pes etmeyen mücadelesi sonucunda Rabia Naz’ın kıyafetlerinde lastik izi olduğunu ortaya çıkardı. Bu bir intihar değil cinayet!

Oğuz Arda Sel


8 Temmuz 2018’de 25 kişinin can verdiği Çorlu Tren kazasında ölen bir çocuk. Bu ülkede göz göre göre ihmaller, rant sonucu hayatını kaybeden yüzlerce çocuktan biri. Aynı zamanda ölümü, sorumluları karartılan binlerce insandan da biri. Bu ülkede çocukların yaşayamadığı bir düzen yarattılar. İhmaller, kayırmalar… Bu seneye damgasını vuran iki çocuk cinayeti; Rabia Naz ve Oğuz Arda. Ama bu tablonun çok küçük bir kısmı. Tecavüze uğrayan, yoksulluk nedeniyle ağır iş yükü altında çalışmak zorunda kalan binlerce çocuk var!

Ceren Özdemir


Kadınlar her gün ölüyor. Suçluları bu sistemin efendileri, patronları, iktidarı. Şule Çet davasından çıkıp Ceren’in ölüm haberini aldık. Neden? Çünkü katiller korunuyor, kadınlar eve kapatılıyor, istihdam alanı sağlanmıyor, suçlulara ceza yerine indirim dağıtılıyor. Ceren Özdemir cinayeti bir semboldür; cinayet suçundan hükümlü, iki kez firar etmiş bir katil sonunda Ceren’in hayatını aldı.

Çünkü yargı, iktidar, polis katillerin değil gerçekleri arayanların, haksızlıklara karşı çıkanların, mahkemelerden hakça karar çıksın diye adliye saraylarının önünü dolduranların peşinde!

2019 yılının 11 ayında 402 kadın cinayete kurban gitti!

Gökhan T.


“Seni Seviyorum kızım, Özür dilerim”
Çorum’da geçinemediği için intihar eden bir babanın küçük kızına son mesajı.
Yoksulluk, işsizlik ve nihayet Çaresizlik…
Ramazan ayında eve yiyecek götüremediği için intihar eden Hacı Üruç’ten, ataması yapılmadığı için işsiz kalarak kendisini asan Kevser Abdülkadiroğlu’na, tarım işçisi olarak çalışan ve 8 aydır kirasını ödeyemediği için intihar eden Emine Akçay’dan, ‘Ölümümden kimse sorumlu değildir. Çocuğuma kitap ve okul önlüğü alamadım.’ notunu geride bırakarak kendisini asan Cemal Can’a, çok sayıda işçi intihara etti. Bu intiharlar bir iş cinayetinden farksızdır.

Son 6 yılda ise en az 351 işçi ağır çalışma koşulları, işsizlik nedeniyle intihar etmiştir.
İş cinayetleri, intiharlar emekçileri yaşamdan koparıyor.

SEFALET, NEKAHET ya da ÖLÜM!
Yılın ilk 11 ayında en az 1606 işçi yaşamını yitirdi
İşte Gerçekler;
Emekçiler, kadınlar, çocuklar
Bizim payımıza düşen önümüze atılan, bize lütuf edilen pespaye bir yaşam ya da…
Oysa krizden mutlu çıkanlar da var..
Kredi teşvikleri, borçların silinmesi, vergi indirimleri, kamu kaynakları emekçilere damlayla bazılarına şelale gibi akıyor.

KİM Mİ ONLAR?
Ali Ağaoğlugiller, yandaş patronlar, zenginler, gökdelenlerin tepesinde, sıcak lüks şatafat içinde yaşayanlar, halkın kanını emenler…
Gün daha aydınlanmadan yola koyulan emekçi, kaderi ailesinden farksız geleceksiz genç ve ezilenler artık zamanı geldi;
Toplumsal Eşitlik ve insanca Yaşamak için
2020’yi MÜCADELE YILI YAPALIM!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı