Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Meksika'da Seçimlerde Aday Olan 121 kişi Öldürüldü

Meksika'da Seçimlerde Aday Olan 121 kişi Öldürüldü

on 23 Haziran 2018 - 14:18 Kategori: Dünyadan, Latin Haber


Meksika’da 1 Temmuz’da yapılacak seçimler öncesi Fernando Angeles Juarez isimli aday kaldığı otelin önünde öldürüldü. Juarez, Eylül 2017’den beri öldürülen 121. aday olmuş oldu.Öldürülen aday Demokratik Devrim Partisi’nin Ocampo belediye başkanı adayıydı.
Meksika seçimleri öncesinde uyuşturucu kartelleri ve çeteler kendilerine karşı çıkan çok sayıda adayı öldürdü. Dahası, aday olacağı bilinen kişiler daha adaylık başvurusu yapmadan önce katledildi. Katliamların hız kazanması ile birlikte pek çok aday da adaylıktan çekildi. Adaylıktan zorla el çektirilen yaklaşık 600 yerel siyasetçi bulunuyor. 
Meksika’da 1 Temmuz’da gerçekleşecek olan seçimlerde başkanlık seçiminin yanı sıra Senato için 100 ve  Temsilciler Meclisi için 500 kişi seçilecek. Meksika tarihinin en büyük seçimi olacak olan 1 Temmuz seçimlerinde yerel ve genel düzeyde 3 bin 400 sandalye için seçim yapılacak. Bu sandalyeler için ise 15 bin civarı aday bulunuyor. 
Karteller ve çeteler, kimi yerlerde yerel yönetimler üzerinde oldukça etki sahibi. Söz gelimi, kaçak petrol borularının “görmezden gelinmesi”, kamu sözleşmeleri kılıfında kartellerin özellikle kırsaldaki yerel yönetimlerden kestiği haraçlar ve büyük gelir kaynakları bilinen gerçekler. Çeteler, bu güçleri elde tutmak konusunda tavır açıklayan adayları katlederek çıkar ve güçlerini korumak üzere ülkede terör estiriyor.Bu demek oluyor ki pek çok alanda hakimiyetini güçlendirmiş olan çetelerin rızası olmadan, onların çıkarlarını korumak taahhüdü vermeden yerel yönetimlerde aday dahi olunamıyor. Adayları katledilen pozisyonlar pek çok yerel yönetimde seçime adaysız girecek.  Meksika tarihinin en kanlı seçim atmosferi, ülkenin yeraltı dünyasının, çeteleri, uyuşturucu kartellerinin ne derece ülkeyi teslim aldığını gösteriyor.  1 Temmuz’da gerçekleşecek olan seçimden önce 121 adayın katledildiği ülkede 2017 yılı boyunca tam 23 bin kişi öldürüldü. yine 2017 yılında insan kaçırmalar tarihinin en büyük rakamlarına ulaştı: 32 bin kişi çetelerce kaçırıldı. 
Danışmanlık şirketi Etellekt’in verilerine göre öldürülen adaylardan 80’i muhalif partilere mensuptu, geri kalanlarıysa belediye başkanı, eski belediye başkanı, toplumsal hareket lideri, ya da belediye meclis üyesi gibi sıfatlara sahipti.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı