Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / “Koordinasyon Ofisi” Yasalaştı, Direniş Sürüyor | Uzay Sevindi

“Koordinasyon Ofisi” Yasalaştı, Direniş Sürüyor | Uzay Sevindi

on 14 Haziran 2016 - 14:41 Kategori: Gündem

13435442_1404986879802859_8080091795241925796_n

Uzay Sevindi- Sosyalist Emekçiler Partisi, Kıbrıs

KKTC ve Türkiye hükümetleri arasındaki Koordinasyon Ofisi anlaşmasının meclisteki görüşmelerini ve bu anlaşmayı reddeden halkın eylemleri haftalardır sürüyordu.

#Reddediyoruz plaformunun öncülüğünde cumartesi gününden beri meclisin önünde halk gece gündüz nöbetteydi. Meclis önünde Pazartesi günü hatırı sayılır bir kalabalık, eylemlere hız verdi. Telefon numarasını öğrendikleri milletvekillerine bazen esprili bir dil ile kabul oyu vereceklere reddet çağrısında bulundular. Şunu da ekleyelim eylemler daha kitlesel ve etkili geçebilirdi ancak bazı sendikaların eylemcilere desteğinin basın metni yayınlamaktan öteye geçmemesi bunu engelledi. Bazı sendikalar durumun ciddiyetini son anda kavradı.

Mecliste görüşmeler daha başlamadan bir buçuk saat önce Yurt Dışı Koordinasyon Ofisinin başına geçmek için hazır bekleyen, Facebook hesabında selefi paylaşımları olan ve iki yıldır siyasi dokunulmazlıkla Kıbrıs’ta bulunan

Semattin Öztürk[ sağdan ikinci, gri ceketli ve kırmızı kravatlı.]AKP'nin doğrudan atadığı bir isim.

Semattin Öztürk[ sağdan ikinci, gri ceketli ve kırmızı kravatlı.]AKP’nin doğrudan atadığı bir isim.

yine Facebook hesabından tamamen provakatif amaçla “Gençlik ve Spor Koordinasyon Ofisi Anlaşması, KKTC Meclis’inde onaylanmıştır.” diye paylaşımda bulundu. Bunun üzerine Reddediyoruz Platformu bu paylaşımı yalanlayan bir açıklama yapıp, herkesi meclis önüne çağırdı. Medya da belli kişiler dışında diğerlerinin son ana kadar 3 maymunu oynamasından dolayı Türkiye’de ki Gezi’ye gönderme yapılarak Penguen medya denildi.

Saat 13.30’da Doğuş Derya meclis kürsüsünde konuşmaya çıktı. Konuşmasında, “Bu ofisin temel mantığının kolonizasyon ve asimilasyondan başka bir şey olmayan gençliği kendilerine göre yeniden yapılandırma çalışmasıdır” dedi. “Bu kadar kadın cinayetlerinin olduğu, Ensar Vakfı gibi vakıfların oluşmasına neden olan bir devletten mi Gençliği koordine etmesini bekliyoruz ?” diyerek KKTC hükümetine soru yöneltti.

Saat 16.05’te meclis kürsüsüne TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler çıktı. Tam 8 saat boyunca anlaşmanın reddedilmesi gerektiğini anlattı. Zeki Çeler içeride konuştukça dışarıda ki kitlenin coşkusu, sayısı arttı. Gençliğin sağlam duruşu ve Zeki Çeler’in mecliste ki görüşmeleri Cumhurbaşkanı Akıncı’yı da etkilemiş olacak ki, gece saatlerinde Milletvekillerinden oylamanın ertelenmesini talep etti ve parti temsilcilerini 14.06.2016 Salı günü saat 11’de Cumhurbaşkanlığı Ofisine çağırdı.

Meclis önündeki direnişten.

Meclis önündeki direnişten.

Ama tüm bunlara rağmen birileri Kıbrıslı Türklerin, gençliğin, geleceğini onursuzca peşkeş çekti. 27 kabul 17 red oyuyla anlaşma meclisten geçti. Meclis önünde beklemeyi sürdürenler haberi aldığında meclise girmeye çalıştı. Çevik kuvvet engel oldu. Meclisin dış demir kapısı devrildi. 

13453725_10154194763838070_1250337981_n

Bu durum aslında her açıdan başlangıç. AKP’nin Kıbrıs Türk halkı içerisinde kök salmaya çabasının en görünür başlangıcı. Ama Kıbrıs Türk halkının da Türkiye’ye, onun yerli işbirlikçilerine ve sermayedarlara karşı mücadelesinin de bir başlangıcı.

Kıbrıslı Türkleri tembel, işe yaramaz ve besleme olarak görenlere, gençlik mücadele ettikleri zaman nasıl bir güce ulaştıklarını ve neler yapabileceklerini hem gösterdiler hem de kendileri gördüler. Kıbrıslı Türkler için artık mücadele boyut atlamak zorunda ve atlayacaktır da.

Anlaşmanın onaylanmasına rağmen gençlik umudunu kesmiş değil. Meclisten geçen anlaşma Cumhurbaşkanı Akıncı’ya gidecek. Bu süre zarfında Reddediyoruz Platformu daha örgütlü olarak alanlarda olacaklarını belirttiler. 

Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam!

AKP Elini Kıbrıs’tan Çek!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı