Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Kadınlar Yasta Değil, İsyanda!

Kadınlar Yasta Değil, İsyanda!

on 16 Şubat 2015 - 20:49 Kategori: Gündem

Mersin’in Tarsus ilçesinde evine gitmek üzere minibüse binen ve minibüs şöförünün cinsel saldırıya yeltendikten sonra vahşice öldürdüğü Özgecan için Türkiye genelinde eylemler vardı.  Kayseri’de Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte toplananlar Özgecan Aslan için eylem yaptı. Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen grup “Erkek adalet değil gerçek adalet! Yaşasın kadın dayanışması! Erkek yakıyor; devlet koruyor, Susma, suça ortak olma, Kadın, yaşam, özgürlük! Özgecan Aslan isyanımızdır” diye slogan attı.

Samsun da Özgecan için ayaktaydı. Samsun Öğretmenevi’nden başlayan yürüyüş pankartlar ve sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi boyunca devam etti. Yoğun katılımın gerçekleştiği eylemde, bitiş noktasına varıldığında yürüyüşe katılan kalabalık oturarak tepkilerini şarkılar ve sloganlar eşliğinde devam ettirdi.

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında her gün onlarca tecavüzcünün, katilin aklanmasının, dışarıdaki tecavüzcüleri yüreklendirdiği belirtilerek, “Bu ülkede egemenler ne zaman ağızlarını açsalar bir kadın daha öldürülüyor. Erkekler tarafından şiddete, tacize, tecavüze maruz kalıyor. Kadın düşmanlığının ucunda olmanın, öldürülmemizin yaşı, yeri ya da statüsü fark etmiyor. İstanbul’da eski sevgilisi tarafından halk otobüsü içinde kurşunlanan Özge gibi, Trabzon’da polis sevgilisi tarafından öldürülen Fatma gibi, Bursa’da vahşice öldürülen, katillerinin 3 yıldır bulunamadığı Sema gibi…”

İstanbul’un birçok noktasında da eylemler gün boyu devam etti.  Özgecan için bugün (16 Şubat) İstanbul-Esenler’de bir anma yürüyüşü gerçekleştirildi. Saat 19.00’da başlayan yürüyüşe SDH-İşçinin Yolu, HDP, BHH ve kadın hareketleri katılım gösterdi. Eylem boyunca ‘Hırsız Katil Tecavüzcü AKP’ ve ‘Esenler Uyuma Özgecan’a Sahip Çık’ sloganları atıldı. Eyleme katılım ve ilgi yoğundu.

İstanbul dışında, Ankara’da, Trabzon’da İzmir’de ve daha birçok yerde eylemler gün boyu devam etti.  Bazı eylemlerde polisin ikiyüzlü tavrı ise dikkat çekti. Mersin’de  yürüyüş yapan öğrencilere teşekkür eden polis, aynı şehrin başka bir noktasında (Mersin Adliyesi önünde) kendilerini adliyenin önündeki korkuluklara zincirleyerek kadın cinayetlerinin muktedirlerin kadını metalaştırıcı söylem ve eylemlerinden bağımsız olmadığını vurgulayan kadınları işkenceyle gözaltına aldı. Katili tanıyoruz, faili devlet! Özgecan’ın hesabını soracağız!” yazılı pankart açan kadınlar, işkenceyle gözaltına alındıkları sırada “Özgecan’ın katili AKP’nin polisi”, “Erkek vuruyor devlet koruyor!” ve “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları attı.

Trabzon’daki eylemde  ise kadınların yürüyüşü sırasında bir erkeğin kortejdeki kadınlara dönüp “Özgecan’a iyi yapmışlar!” diye bağırdığı ve kadınların tepkisi üzerine polisin araya girerek söz konusu kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Muktedir zihniyetinin tezahür ettiği bir başka yer ise Kadıköy’dü.  Binlerce kişinin toplandığı Kadıköy’deki eylem alanından arabasıyla geçmeye çalışan bir kişi kadınların yolu kapatmasına tepki gösterip küfürler savurarak indiği arabasından kadınlara yöneldi ve saldırı girişiminde bulundu. Kadınların büyük tepkisiyle karşılaşan kişi olay yerinden hızla uzaklaştı.

Eylemlerdeki genel vurgu, AKP iktidarı döneminde kadın cinayetlerinin büyük artış göstermesi üzerinden şekillendi. Zira, son verilere göre sadece 2011 yılında 257 kadın öldürüldü, 102 kadın tecavüze uğradı ve 220 kadın yaralandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da hazırladığı raporda 2012 yılının ilk 6 ayında 100’e yakın kadının öldürüldüğünü açıklamıştı.

“Kız mıdır kadın mıdır bilmem…”, “ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen Tayyip Erdoğan’ın, “zina yapınca çocuğun kabahati ne? Anası olacak kişinin kabahatinden çocuğun suçu ne? Anası çeksin, anası kendisini öldürsün.” Diyen Melih Gökçek’in, “kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak” diyen Bülent Arınç’ın zihniyetinin şekillendirdiği toplumda kadın cinayetlerinin %1400 artış göstermesi tesadüf olarak değerlendirilemez! Muktedirlerin kadını metalaştıran eylem ve söylemleri devam ettikçe Özgecan katliamı son olmayacaktır! Kadınlar dünkü ve bugünkü (16 Şubat) eylemlerde  gerçekleştirdikleri kitlesel yürüyüşlerde attıkları sloganlarla, iktidarın erkek egemen dilini ve kadını metalaştıran anlayışını hedef alan pankartlarıyla kadın cinayetlerine sessiz kalmayacaklarını birçok şehirden haykırdı! Ve yasta değil isyanda olduklarını muktedirlere ilan ettiler!1 2 3 4 5

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı