Sosyalizm Kazanacak!
/ Kadın / İsviçre'de Kadınlar Eşit Ücret için Greve Çıktı

İsviçre'de Kadınlar Eşit Ücret için Greve Çıktı

on 14 Haziran 2019 - 18:29 Kategori: Kadın

İsviçre’de yüz binlerce kadın emekçi sendikaların çağrısı eşit işe eşit ücret talebiyle greve çıktı.

Bugün saat 11.00’den itibaren iş yerleri önünde eylemler düzenleyen kadınlar, saat tam 15.24’te iş yerlerinden ayrıldı ve 16.00’dan itibaren büyük bir eylem düzenleyerek ücret eşitsizliğini protesto etti. Çünkü kadınlar ortalama olarak 15.24’ten sonra çalıştığının karşılığını alamıyor.

Kadın emekçiler, grevi ülke çapında ciddi bir ses dönüştürdü. Dün akşam saatlerinden itibaren eylemlerine başlayan kadınlar çok geniş kitlelere ve tarihi bir greve imza atıyor.

Emekçi kadınların talepleri arasında aynı zamanda ücret eşitsizliğininengellenmesi için asgari ücret uygulamasına geçilmesi, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet konusunda adım atılması, iş yerlerinde yaşanan taciz ve mobbingin son bulması da var.

Kadınlar, İsviçre’de erkeklerden yüzde 20 ila 30 arasında daha az ücret alıyor. 14 Haziran 1991 tarihinde İsviçre’de ilk “İsviçre Kadın Grevi” düzenlenmişti. Bu greve 500 binin üzerinde kadın katılmış ve bu grev ülkede o dönemin en ses getiren eylemi olmuştu. 28 yıl aradan sonra, kadınlar cinsiyetçilik, eşitsizlik ve kadına yönelik şiddete karşı, eşit işe eşit ücret talebiyle tekrar greve gidiyor

Dünyanın dört bir yanında Sudan’dan Arjantin’e, Cezayir’den İsviçre’ye kadınların eşitlik mücadelesi giderek büyüyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı