Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / İranlı Sendikacı Shahabi'ye Özgürlük!

İranlı Sendikacı Shahabi'ye Özgürlük!

on 3 Eylül 2017 - 11:16 Kategori: Dünyadan, Emekçiden, Gündem

İranlı sendikacı Reza Shahabi (Rıza Şahabi), hapishanede 26 gündür açlık grevinde. Shahabi’nin durumu kritikleşmeye başladı. Shahabi iki gündür sol kolunu kullanamıyor. Perşembe günü kendisi ile hapishanede görüşen ailesi, Reza Shahabi’nin gündelik faaliyetleri yapmakta zorlanmaya başladığını söylüyor.

Shahabi daha önce sendikal faaliyetleri nedeniyle tutuklanmış, açlık grevine girmiş ve doktor raporuyla hapishanede kalmasının sakıncalı olacağı sebebiyle, yürütülen kampanyaların da etkisiyle serbest bırakılmıştı. Ancak İran rejimi, Shahabi’yi cezasını tamamlamadığı gerekçesiyle tekrar tutukladı ve Shahabi yeniden açlık grevine başladı.

Reza Shahabi Kimdir?

Shahabi, İran’da “Tahran ve Yöresi Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası”nın yöneticilerinden. 2008’den itibaren Tahranda gerçekleşen otobüs grevlerinde de yer alan Shahabi, bir süredir otobüs sendikasının önde gelen isimlerindendi.

Shahabi, 2010 Haziranında tutuklanmış ve 2012’de 6 yıl hapis cezasına mahkûm edilmişti. “Sistem karşıtı propaganda yapmak”tan 1 yıl, “ulusal güvenliğe karşı eylem niyetiyle komplo kurmak”tan 5 yıl ceza alan Şahabi’ye, 5 yıl sendikal faaliyetlerden men ve 7,5 milyon toman para cezası da verilmişti.

Shahabi Tekrar Tutuklandı!

Daha önceki hapis cezası dolmadan önce sağlık gerekçesiyle serbest bırakılan Shahabi, 9 Ağsutos’ta “cezasını tamamlamamış olduğu” bahanesiyle tekrar tutuklandı. Sendikacı Shahabi, hapishanede tekrar açlık grevine başladı. Shahabi bugün (3 Eylül) itibariyle açlık grevinin 26. gününde ve iki gündür sol kolunu kullanamıyor, ailesinin aktardığına göre gündelik faaliyetlerini yerine getirmekte zorlanıyor.

Shahabi’nin destekçisi öğrenciler ve sendikacılar, Shahabi ailesinin evini ziyaret ederek dayanışmada bulunuyorlar.

İşçi Düşmanı Molla Rejimi

İran’daki molla rejimi, işçi düşmanlığıyla öne çıkıyor. Örgütlenmenin önünde yasal ve fiili çok sayıda engelin olduğu İran’da, işçilerin 1 Mayıs kutlaması bile yasak. Öte yandan rejim, yasaklara rağmen bir şekilde, en kısıtlı imkanlarla mücadeleyi yürütmeye çalışanları ise cezalar ve hapis gibi yöntemlerle engellemeye çalışıyor.

Siyasi Tutsaklar Da Açlık Grubunda

İran’da içlerinde devrimcilerin de olduğu siyasi tutsaklar da, hapishane koşullarına ve zulme karşı bir aydan fazla süredir açlık grevinde, rejimin dayatmalarına karşı mücadele ediyor.

***

Türkiyeli sosyalist emekçiler olarak, İran işçi sınıfıyla dayanışma içindeyiz.

Reza Shahabi’ye Özgürlük!

İranlı Siyasi Tutsaklara Özgürlük!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı