Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / İran Riyali’nde Tarihi Çakılma

İran Riyali’nde Tarihi Çakılma

on 31 Temmuz 2018 - 11:45 Kategori: Gündem

ABD yaptırımları endişesiyle İran Riyal’i tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Yaptırımların Ağustos ayında yürürlüğe gireceği endişesi Riyal’de sert değer kaybına yol açtı. 1 doların değeri 102.000 Riyal seviyesini aştı.

Dolar/Riyal kuru 102.000’i aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bir günlük değer kaybı yüzde 12,5 oldu.

Riyal Mart ayından bu yana Dolar karşısında değerini yarı yarıya yitirmiş durumda. Mart ayında resmi olmayan Dolar/Riyal kuru 50.000 seviyesindeydi.

İran’da doların kısa süre içinde 4 bin tümenden 7 bin 500 tümen* seviyelerine kadar yükselmesi üzerine Ruhani hükümeti, nisan ayında doların 4 bin 200 tümene sabitlenmesi kararını almış ve serbest piyasada alım-satımı yasaklamıştı.

Merkez Bankası Başkanı görevden alındı

AFP, İran bankalarının resmi kur üzerinden döviz satımı yapmaktan imtina ettiğini aktarıyor.

Haziran ayında hükümet ithalatçı firmaların kullanabileceği kur seviyelerinde esnekliğe gitme kararı almıştı.

Geçtiğimiz hafta ise Başbakan Hasan Ruhani Riyal’deki değer kaybını önleyemediği gerekçesiyle Merkez Bankası Başkanı Valiullah Seif’i görevden almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında İran’la varılan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamış ve Tahran yönetimine yönelik yeni yaptırımların devreye gireceğini duyurmuştu.

6 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi beklenen yaptırımlarla ABD yönetimi çok sayıda uluslararası şirketten İran’la olan ekonomik ve ticari bağlarını kesmesini istiyor.

İran nükleer anlaşmasının diğer taraf ülkeleri Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa ise anlaşmaya sadık kalınmasından yana.

İran’la 2015’te imzalanan anlaşma, yaptırımların kademeli olarak kaldırılması karşılığında İran’ın nükleer faaliyetlerini kısıtlamasını öngörüyordu.

*İran‘ın resmi para birimi Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla Riyal yerine Tümen olarak değiştirildi. Bir Tümen 10 riyale eşit şekilde ayarlandı.

İran’da Her Olasılık Masada-V.U. Arslan

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı