Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / 5 Belediyeye Kayyım Darbesi

5 Belediyeye Kayyım Darbesi

on 15 Mayıs 2020 - 10:04 Kategori: Gündem

HDP’li Siirt, Siirt Baykan, Siirt Kurtulan, Muş Altınova ve Iğdır belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı. Belediye binaları polis ablukasına alındı. Millet iradesi lafını ağızlarına sakız edenler, seçim sonuçlarını sadece kendilerine yaradığında tanıdığını bir kez daha göstermiş oldu. Bugünkü kayyım darbesi ile birlikte toplamda 45 HDP’li belediyeye kayyım atanmış oldu.

31 Mart yere seçimlerinden sonra bölgede Kürt halkının seçim zaferine savaş açmış olan AKP iktidarı, kazanamadığı ve iradesini kıramadığı kentleri kayyım darbeleri ile ele geçiriyor.

Kayyım darbesi ile görevden alınan Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan, Iğdır Belediye Eşbaşkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ve Özden Gülmez, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanları Baran Akgül ve Esmer Baran, Altınova Belde Belediye Eşbaşkanı Casim Budak ile Siirt Belediyesi çalışanı Eşref Tekin, haklarında yürütülen soruşturma kapsamında evlerine düzenlenen baskın sonucu gözaltına alındı. 

Evlerinin kapıları kırılarak baskınla gözaltına alınan belediye başkanları, bölge halkının yüksek oy desteği ile belediyeleri kazanmıştı. 31 Mart  yerel seçimlerinde HDP Siirt Adayı Berivan Helen Işık yüzde 48,36, Baykan adayı Remzi Sarsılmaz yüzde 27,74,  Kurtalan adayı Baran Akgül yüzde 50,08 ile seçimi kazanmıştı.

65 HDP’li Belediyenin 43’üne Kayyım

HDP, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde üçü büyükşehir 65 belediye kazandı. Şu ana kadar 45 belediyesine kayyım atandı, 6 belediye başkanına da KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmedi. H

Patronlar ve İktidarları Zulümden Besleniyor

Toplumda “terör” algısı yaratarak Kürt halkının seçilmiş iradesine darbe indiren bu anlayış, Türk emekçilerinin ağır sömürü ve baskı cenderesinde yaşamasına sebep olan düzenin ta kendisidir. Sınıf bilinci ile patronlar karşısında hak arayan emekçiler aynı patron düzeninin kardeş halkları ezmekten çıkar sahibi olduğunu unutmamalıdır. AKP iktidarının hep zengine ve güçlü olana çalışan rejimi altında seçim iradesi yok sayılıyorsa tüm haklar ve özgürlükler de top yekun saldırı altındadır. Kürt halkının iradesi ile dayanışma içinde; kayyım darbesinin karşısındayız.

Gözaltına alınan belediye başkanları derhal serbest bırakılmalı, Kürt halkının iradesi tanınmalıdır!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı