Sosyalizm Kazanacak!
/ Devrimci Perspektif / Göçmen Pazarlığı: Türkiye’ye 3 Milyar Euro Rüşvet Daha – Engin Kara

Göçmen Pazarlığı: Türkiye’ye 3 Milyar Euro Rüşvet Daha – Engin Kara

on 7 Mart 2016 - 22:36 Kategori: Devrimci Perspektif, Dünyadan, Engin Kara, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Bugün Brüksel’de gerçekleşen AB-Türkiye zirvesinde, göçmenler üzerine yapılan pazarlıklarda yaşanan gelişmana resimeler basına yansımaya başladı. Zirveye katılan Davutoğlu’nun yeni teklifler sunması üzerine uzayan görüşmelerin henüz resmi sonuçları açıklanmasa da Avrupa basınına yansıyanlara göre AB, Türkiye’ye vereceği “rüşvet”in miktarını artırdı. Ayrıca Türkiye vatandaşlarına Avrupa’da uygulanacak olan vize serbestisi Haziran ayında başlayacak. Buna karşılık Balkanlar üzerinden Avrupa’ya göçmen akışının önü kesilecek ve Yunanistan adalarındaki göçmenler Türkiye’ye iade edilecek.

Türkiye’ye daha önce söz verilen 3 milyar Euro’ya ek olarak zirvede Başbakan Davutoğlu, 2018’e kadar her yıl için 2 milyar Euro ek destek istedi. Davutoğlu ayrıca, daha önce Ekim ayında başlatılması düşünülen Türkiyelilere AB ülkelerinde getirilecek olan vize serbestisinin Haziran ayına çekilmesini talep etti. Davutoğlu’nun talepleri üzerine kilitlenen zirvede Türkiye tarafının yeni talepleri görüşülmeye başladı.

Reuters’ın haberine göre AB ülkelerinin uzlaştığı son başlıklar şöyle:

– Türkiye’ye Haziran sonuna kadar vize zorunluluğunu kaldırma teklif edilecek.
– Türkiye’ye 2018 sonuna kadar Suriyeli mülteciler için daha önce vaat edilen 3 milyar Euro’yaek 3 milyar Euro daha verilecek.
– Yunan adalarından Türkiye’ye gönderilen her mülteci karşılığında AB bir Suriyeli mülteci kabul edecek.

Evet; başlıklar, talepler ve vaatler böyle. Ancak akşam saatlerinde kesinleşen bilgiye göre, bugünkü ayağı tamamlanan görüşmelerde bir sonuca varılamadı. Türkiye’nin ek taleplerinin şimdilik kabul edilmemesi, kirli pazarlığı bir süre daha uzatacak gibi görünüyor.

G-20 toplantılarında Erdoğan ile AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-ClaudeJuncker arasındaki görüşmelerin tutanakları bir ay kadar önce basına yansımıştı. Tutanaklara göre Erdoğan, AB temsilcilerini “İki yıl için 3 milyar Avro verecekseniz, konuşmaya gerek yok. AB’nin parasına muhtaç değiliz. Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını açıp mültecileri otobüslere doldururuz.” şeklinde tehdit etmişti.

Türkiye’nin, Avrupa’ya yaşanan göçmen akışını durdurmak karşılığında alacağı rüşvetin miktarını her fırsatta artırmaya yönelik hamleleri, gelinen noktada AB ülkelerini 3 milyar Euro ek para sözü vermesine yol açtı. Buna karşılık ise Yunanistan adalarında bulunan düzensiz göçmenler Türkiye’ye geri iade edilmeye başlanacak.

Alman basınında ise, Davutoğlu’nun Merkel ile yaptığı görüşmelerde Balkanlar üzerinden Avrupa’ya yaşanan göçmen akışının önünün kesileceği ve sınırların göçmenlere kapatılacağı bilgileri yer aldı. Göçmen trafiğini kesmek için Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan’a da AB tarafından para verilecek.

Konuyla ilgili daha önce kaleme aldığımız yazılarda şu vurguyu öne çıkarmıştık: “Ne pazarlık ama! Para ve vize muafiyeti karşılığında Akdeniz’e dikenli teller örmek! Yapılan anlaşmanın Türkiye Hükümeti için anlamı tüm bunların gerçekleştirilebilmesi için verilecek olan siyasi ve maddi destek. AB ise söz konusu anlaşma, üye ülkelere yaşanan göçmen akışını durdurabilmeyi hedefliyor. İki taraf için de kirli çıkarlar söz konusu. Her durumda göçmenlerin kaderi üzerine devreye sokulacak herhangi bir hamle, Avrupa ve Türkiye egemenleri açısından kendi develerini gütmekten başka bir amaç barındırmıyor.”

Daha önce de söylediğimiz gibi, bizzat emperyalist sistem tarafından yaratılan yıkımlardan kurtulmaya çalışan milyonlarca suçsuz ve yoksul insan, yine emperyalist ülkeler tarafından kan ve gözyaşından başka bir şey bulamadıkları bir coğrafyaya mahkûm ediliyor. Tam da bu zirveye son hazırlıkların yapıldığı gün (dün), Ege kıyılarından Yunanistan’a kaçmak isteyen göçmenlerin bulunduğu tekne Didim açıklarında battı; 13’ü çocuk 25 kişi hayatını kaybetti.

Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı emperyalist ülkelerin çıkarları uğruna başta çocuklar olmak üzere her gün onlarca insan hayatını kaybediyor. AB ile Türkiye arasındaki pazarlıklar, varılan anlaşmalar, Ortadoğu’nun geleceğini daha fazla karartmaktan başka bir şeye yaramayacak. Ortadoğu halklarının tek çıkar yolu emperyalist kapitalizmi alaşağı etmek!

bolsevik.org

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı