Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Flormar’da 7 İşçi Daha Atıldı

Flormar’da 7 İşçi Daha Atıldı

on 8 Temmuz 2018 - 17:39 Kategori: Gündem

Flormar işçilerinin direniş Ateşinin yayılmasından korkan Flormar patronları 7 işçiyi daha işten attı. İşten atılan işçi sayısı 127’ye yükseldi. Petrol-İş sendikasına üye oldukları için işten atılınca direnişe geçen 89 işçiye destek verdiği için Flormar patronları işten atmalara devam ediyor. Sayı dün itibariyle 127’ye yükseldi. Dün, fabrika önünde direnişlerine devam eden işçi arkadaşlarının mücadelesine el sallayarak destek olan 7 işçi de işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar için sebep olarak işçilerin çalıştığı departmanda “işçiye gerek kalmaması” gösterildi. Bugün direnişin 54. günü. Yarın işçiler kaldıkları yerden direnişe devam etmek için fabrika önünde olacak. Ülkenin ve dünyanın dört bir yanında Flormar ve en büyük hissedarı Yves Rocher’in mağazaları önünde protestolar ve boykot çağrıları devam ediyor. 

Gebze Organize Sanayi Bölgesindeki kozmetik ürünleri üreten Flormar fabrikasında işçiler Petrol-İş sendikasında örgütlenmişlerdi. Sendika çoğunluğu sağlayıp yetki başvurusu yapmış, işveren ise örgütlenme sürecini engellemek için 118 işçiyi işten çıkarmıştı. İşten çıkarılan işçiler 15 Mayıs tarihinden itibaren fabrikanın önünde direnişe geçmişti. İşçilerin direnişi kamuoyunda gündem olup kitlelerden geniş destek bulmuştu.

Direnişe destek veren 7 işçinin işten çıkarılışı ilk değil. Flormar; daha önce de molalarda direnişçi işçilere el sallayan, onlara selam veren işçilere baskı uygulayarak istifaya zorlamıştı.

Ne sendikalı olmak, ne de örgütlenmek suç değil. Tam aksine yasaların bize tanıdığı en temel haklar bunlar. Fakat patronlar yasal haklarımızın en temellerinden birini bile bize kullandırtmamak için bin dereden su getiriyorlar. Hatta bizi işsizlik kuyusuna atmakla tehdit etmekten çekinmiyorlar. Çünkü biliyorlar ki işçiler örgütlenip birlikte mücadele etmeyi öğrendikleri zaman bu sömürü düzeni patronların başlarına yıkılacak. İstiyorlar ki işçiler birlik olup hakkını aramasın, düşük ücretlere, yoğun çalışmaya itiraz edemesin. Direnişçi işçilerin çaktığı kıvılcımın tüm fabrikayı, oradan da tüm ülkeyi sarmasından korkuyorlar. O yüzden direnen işçileri diğer emekçilerden yalıtmaya çalışıyorlar. Direniş ateşi sessiz sedasız sönsün, diğer emekçilerin salladıkları el ile, verdikleri selamla harlanmasın istiyorlar.

Örgütlenme hakkımızı savunmak ve daha da geliştirmek için baskılara göğüs germekten, Flormar işçilerinin yaktığı direniş ateşini tüm işçi havzalarını saran bir yangına dönüştürmekten başka yol yok!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı