Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Flormar işçileri 11 gündür direniyor!

Flormar işçileri 11 gündür direniyor!

on 25 Mayıs 2018 - 15:05 Kategori: Emekçiden, Kadın

Çoğunluğu kadın 115 işçi Gebze Flormar farikası önünde direnişte.

Sendikalı oldukları için işten atılan çoğu kadın 115 Flormar işçisi direnişlerinin 11. gününde. Günlerdir fabrika önündeki direnişlerini sürdüren kadın işçilere çalışan işçilerin destek vermesinden rahatsız olan patron, direnişçi işçilere destek olan işçilere mobbing uyguluyor. Son olarak Flormar yönetimi direnişteki işçiler ile çalışan işçilerin irtibatını kesmek amacıyla fabrika girişine branda ve dikenli tel çektirdi.

Türkiye’nin tanınmış kozmetik tekellerinden Flormar’ın Kocaeli Gebze’deki fabrikasında işçi ve sendika düşmanı uygulamalar devam ediyor. İşçilerin Petrol-İş Sendikası’nda örgütlenmesinin ardından çoğun kadın 115 işçiyi işten atan Flormar patronları, işçilerin fabrika önünde kararlılıkla sürdürdüğü direnişi de engellemeye çalışıyor.Diğer yandan patronlar, attıkları işçilerin yerine güvencesiz ve örgütsüz çalışmayı devam ettirmek için taşeron işçi alımı yapmaya başladı. 

Flormar patronları, direnişçi işçilerin fabrika ile bağlantısını kesmek için dikenli tek taktırdı.

Sendika Yetki Aldı İşçiler Kapıya Kondu

Geçtiğimiz ocak ayında Petrol-İş sendikasında örgütlenmeye başlayan işçilerin çoğunluğu çok hızlı şekilde sendikaya üye oldu. TİS için yeterli sayının oluşması ve Çalışma Bakanlığından yetki alınmasının sonrasında Flormar patronları yetkiye itiraz  etti ve 12 sendikalı işçiyi işten attı, çok sayıda işçiyi istifaya zorladı. Ramazan aynın başlaması ile birlikte toplamda 115 işçi tazminatsız işten atıldı. 

#FlormarDeğilDirenişGüzelleştirir

#FlormarDeğilDirenişGüzelleştirir sloganıyla direnişe ve örgütlenmeye devam eden işçiler fabrika önünde direnişlerini sürdürüyor. Çoğunluğu kadın işçilerden oluşan direnişçi işçiler ekmek ve insanca yaşam mücadelesi veriyor. 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı