Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Emekçi Çocuklarının Yaşam Mücadelesi: Kyk Borçları Silinsin! – Öykü Varol

Emekçi Çocuklarının Yaşam Mücadelesi: Kyk Borçları Silinsin! – Öykü Varol

on 13 Temmuz 2022 - 17:43 Kategori: Gündem

Derinleşen ekonomik krizle beraber barınma, ulaşım, beslenme, okul masrafları gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta güçlük çeken gençlerin sırtına şimdi de yüz bin liraları bulan KYK borçları yükleniyor. Üniversite mezunlarının KYK kredisi olarak aldıkları anaparanın üç katından fazlasını ödeyecekleri ortaya çıktı. KYK, örneğin 41 bin TL kredi alan lisans öğrencisinden, geri ödeme olarak 152 bin TL istiyor!

Üniversite öğrencileri aylık aldıkları 850 TL’lik KYK kredisiyle dahi geçinemeyip borç batağına gömülürken geçtiğimiz günlerde KYK yurtlarına %80 oranında zam gelmişti. Bu denkleme göre öğrenciler, aylık 850 TL’lik KYK kredisiyle ancak yurt ücretlerini ödeyebilecekler. Böylesi koşullarda yaz döneminin başlamasıyla birlikte pek çok öğrenci hayatını idame ettirmek amacıyla güvencesiz işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

Genç işsizlik oranının TÜİK’in hazırladığı rapora göre %21,6 olduğu Türkiye’de gençler işsizlik, eğitimini aldığı alanla alakalı iş bulamama, düşük ücret ve güvencesizlik gibi pek çok faktörün altında ezilip yaşamdan koparılırken şimdi de üniversitelerinden yüz bin liralık KYK kredi borçları ile mezun ediliyorlar. Üstelik bu borç ödenmediği takdirde gençlerin banka hesaplarına haciz konuyor; borçlar, fahiş faiz oralarıyla beraber bir çığ gibi büyüyor. Gençlerin hayatları geleceksizlikle prangalanıyor!

Kılıçdaroğlu, Asıl Meseleyi Iskaladı

Üniversite öğrencileri bunları yaşarken burjuva muhalefetin konuya dair yaptıkları açıklamalara bakalım. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gençlere “faizli KYK borçlarını ödememelerini”, bir sene içinde iktidara geleceklerini ve faizleri sileceklerini söyleyerek göstermelik ve muğlak bir öneride bulundu.

Üniversite öğrencileri tarafından “KYK borçları silinsin, bütün KYK kredileri bursa çevrilsin” talepleri yükselirken sorunu yalnızca faiz oranlarıyla sınırlandırıp eğitimin kredilendirilmesine ses çıkarmamak, öğrencileri ve genç mezunları eylemsizlik ve çözümsüzlüğe itmek anlamına geliyor. Ayrıca emekçi ve genç kitleler böylesine bir ekonomik krizin içinde debelenirken sandıktan başka bir kelamda bulunmamak emekçi halkın problemlerine kulak tıkamaktan, onları geleceksizliğe itmekten başka bir şey değil.

MFT: Kredi Borçları Silinsin!

Özetlediğimiz koşullar altında öğrenciler barınma, ulaşım, beslenme, işsizlik, niteliksiz eğitim gibi sorunlarla boğuşurken emekçi ailelerin çocuklarına üniversite kapıları kapanır hâle geliyor. Yani, “eğitim zengine yakın, yoksula uzak!”.

Patronların borçlarına, vergilerine indirim yapan, erteleyen iktidar; mesele öğrencilerin KYK kredi borçlarına gelince kulaklarını tıkamaya başlıyor. Patronlara gönül rahatlığıyla kolaylık sağlayan iktidar, 5 buçuk milyon KYK borçlusu öğrenciyi ve genç mezunun hayatlarına ipotek koyuyor.

Marksist Fikir Toplulukları, emekçi ailelerin çocuklarının eğitim hayatının sekteye uğramaması hatta son bulmaması için, hem öğrencilik hem mezuniyet sonrası yaşamlarında borç batağında çırpınmamaları için şu taleplerle mücadele çağrısında bulundu:

KYK BORÇLARI SİLİNSİN!

HANE GELİRİ YOKSULLUK SINIRI ALTINDAKİ ÖĞRENCİLERE KYK BURSU VERİLSİN!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı