Sosyalizm Kazanacak!
/ Ekonomi / Ekonomi Çıkmazda, Erken Seçim İhtimali Kapıda

Ekonomi Çıkmazda, Erken Seçim İhtimali Kapıda

on 17 Nisan 2018 - 14:47 Kategori: Ekonomi

Çin ve ABD arasında giderek gerginlik artıran ticaret savaşı endişeleri ve ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik füze saldırısının sonrasında yeni haftaya 4.05 – 4.06 lira aralığından başlayan dolar, 4.12 liraya kadar yükseldikten sonra 4.07 – 4.08 aralığına gerilerken, 5.05 – 5.06 lira aralığında başlayan Euro da 5.09 liraya kadar yükseldikten sonra 5.05 – 5.06 aralığına çekildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘erken seçim’ açıklamasının ardından ise dolar 4.11‘i geçti.

Bütçede Dev Açık

Bütçe mart ayında, 3 aylık açığa denk açık verdi. Martta 20.2 milyar lira açık veren bütçenin, ocak-mart dönemi açığı da 20.4 milyar lira oldu.

Güvenlik ve savunma harcamaları da “örtülü ödenek” harcamaları da arttı. Bütçeden “sosyal amaçlı transferler” kapsamında mart ayında 2.1 milyar lira harcama yapılması dikkat çekti. Vekilin giderinden faize, örtülü ödenekten savunmaya pek çok kalemde büyük artışlar yaşandı.

Maliye Bakanlığı mart ayı ile ocak-mart dönemi bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Bütçe gider tabloları da yayınlandı. Ortaya çıkan tablo özetle şöyle:

* Savunma-güvenlik harcamaları katlandı: Bütçeden güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları mart ayında 353.6 milyon liraya çıktı.

* “Örtülü ödenek” de arttı: Nereye harcandığı gizli tutulan “örtülü ödenek” kapsamında yapılan harcamalarda da artış yaşandı. Örtülü şubatta 170.5 milyon lira harcama yapılmıştı. Martta bu harcama 209 milyon liraya çıktı.

* Hava taşıtı da kiralandı: Devlet taşıt, hizmet binası gibi kiralamalar için mart ayında 112.5 milyon lira harcadı. Şubatta hava taşıtı kiralaması için 8.1 milyon lira harcama yapılırken, martta rakamın 21.6 milyon liraya çıkması dikkat çekti.

Ekonomide alarm, erken seçimi gündeme getirdi. Devlet Bahçeli’ye söylettirilen erken seçim gündeminin temelinde AKP ekonomisinin çuvallaması yatıyor. 

İlgili Haber:Cari Açık Yüzde 20 Büyüdü

Cari Açık Yüzde 20 Büyüdü

İlgili Haber: Ekonomide Çifte Açık Çıkmazı

Ekonomide Çifte Açık Çıkmazı

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı