/ Gündem / Düzmece Dava | Cumhuriyet Duruşmasında Savcı "Tutukluluğa Devam" İstedi

Düzmece Dava | Cumhuriyet Duruşmasında Savcı "Tutukluluğa Devam" İstedi

on 11 Eylül 2017 - 10:12 Kategori: Gündem


Cumhuriyet davası devam ediyor. Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı düzmece davanın 2. haftasında duruşma bugün Silivri’deki salonda başlıyor. Cumhuriyet çalışanları, sendikalar, siyasi partiler ve destekçiler de Silivri’de. Duruşma hafta boyunca devam edecek. bolsevik.org, gelişmeleri aktarmaya devam edecek.
Cumhuriyet Yazarlarına Özgürlük!
Gazetecilik Suç Değil!
***
17.20: Gün boyu tutuklu gazetecilerin ve avukatlarının savunmaları ile tanık ifadeleri devam etti.
Savcı mütalaasını verdi. Savcı sanıkların delilleri karatma şüphesi ve adli kontrol tedbirinin yeterli olmayacağı gerekçesiyle tutukluların tutukluluk halinin devamını istedi.
***
11.40: Davanın görüldüğü salona girişlerde sıkıntılar devam ediyor. Salonun olduğu binaya alınan izleyicilerden bir kısmı davanın görüldüğü salona yine alınmadı. Tutuklu gazetecilerin yakınlarının salona girişinde de engeller çıkarılıyor. Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık, salona girmek istediğinde bir süre engellemelerle karşılaştı. Akın Atalay’ın yakınları da salon girişinde yarım saat bekletildi.
Mahkeme Başkanı, salona alınacak avukatların sayısına da sınırlama getirdiğini belirterek avukatların salona girişini engelliyor.
Bu arada duruşma da başladı. Cumhuriyet Gazetesi muhasebe servisi çalışanı Emre İpek savunma yaptı. İpek’in ardından tanık ifadelerine geçildi. Tanık olarak gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ve Cumhuriyet Gazetesi haber koordinatörü Aykut Küçükkaya dinlendi.
İbrahim Yıldız’a, gazetenin yayın politikasındaki değişikliklere dair daha önce kullandığı ifadeler soruldu. Yıldız, gazetenin terör ile ilişkilendirilmesine kapı aralayan beyanlarda bulunmadığını söyledi.

10.55: Cumhuriyet Gazetesi bugün tutuklu bulunan Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Emre İper’in fotoğraflarının yer aldığı “Gazetecilere Özgürlük – ADALET İSTİYORUZ!” manşetiyle çıktı. Manşette tutuklu gazetecilerin savunmalarında yer alan sözlere yer verildi.
10.50: Sabah yapılan basın açıklaması engellenmeye çalışıldı. HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, duruşma öncesi gazeteciler tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına valilik tarafından izin verilmediğini belirtti; metni “gazeteciler adına” okudu. (Cumhuriyet Gazetesi)
10.08: Basın açıklamasının ardından salona girmek isteyen destekçiler, seyirci sınırlaması bahanesiyle salona alınmıyor. Bir kısım katılımcının ardından şu an salona girişler durduruldu. Görevliler, şu an salona avukatları bile almıyor.

Düzmece Davanın İkinci Hafta Duruşması Başlıyor
Alanda olan Sosyalist Emekçiler Partisi heyetinin aktardığına göre jandarma salonun olduğu bölgeye hiçbir afiş-döviz sokmadı.
Gün, Silivri’deki salon önünde yapılan basın açıklamasıyla başladı.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı