Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Denizli’de Göçmenlere Polis Saldırısı

Denizli’de Göçmenlere Polis Saldırısı

on 5 Mart 2019 - 11:27 Kategori: Gündem
AKP iktidarı ve Erdoğan her fırsatta göçmenlere ve mültecilere ne kadar yardım yaptıklarını ve misafirperver davrandıkları yalanlarını söylerken Denizli İl Göç İdaresi Müdürlüğü önünde, mültecilere verilen 6 aylık uluslararası koruma kimliği değişimi için oluşan kuyrukta çekilen görüntüler mültecilerin yaşadığı sorunları anlamamız açısından büyük önem taşıyor.
Çekilen görüntülerde bir polis memuru sıra bekleyen mültecilerin yüzüne biber gazı sıkıyor. Birleşmiş Milletler’in mülteci kaydını Göç İdaresi’ne devretmesinden sonra mülteciler 6 aylık kimlik değişimi için İl Göç İdaresi Müdürlükleri önünde yaklaşık 3-4 gün gece gündüz sıra beklemek durumunda bırakılıyor ve ancak bu süreçten sonra 3-4 hafta sonrası için sıra numarası alabiliyorlar. Bu 3-4 günlük sıra bekleme süreci aç, susuz, uykusuz bir şekilde devam ederken ve kolluk kuvvetlerinin keyfi uygulama ve işkenceleri ile iyice zorlaştırılıyor.
Bu görüntülerin oluşmasının sebebi kayıt işlemlerinin Göç İdaresi’ne devredilmesinden sonra mülteci kayıtlarının aynı tarihe koyulması, sıra bekleyen mültecilerin görüntülerde görüldüğü gibi İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün keyfi uygulamaları sebebiyledir.
Ayrıca Türkiye ve İran arasındaki anlaşmalar sebebiyle İran’lı siyasi mültecilerin de güvenli bir durumda olmadığını belirtmek gerekiyor. Birleşmiş Milletler’in mültecilere uygulanan kötü muameleler ve zorluklar hakkında bilgisi olmasına rağmen bu duruma müdahil olmuyor. Zaten hayatları yeterince zor olan mültecilerin durumları daha da zorlaştırılıyor. Mültecilere görüntülerde ki gibi yapılan kötü muamelelerin, yaratılan zorlukların sorumlularının hesap vermeleri ve oluşan sorunların çözümü için kamuoyu oluşturmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.
SEP Denizli
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı