Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Çocuk Tacizcilerine Affı Aklınızdan Bile Geçirmeyin! – Aybüke Düzgün

Çocuk Tacizcilerine Affı Aklınızdan Bile Geçirmeyin! – Aybüke Düzgün

on 16 Nisan 2020 - 10:07 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Son yıllarda çocuk istismarında ve kadına yönelik şiddette astronomik bir artış görmekteyiz. Bu artışın arka planında hem AKP iktidarının yıllardır ilmek ilmek işlediği muhafazakarlık var hem de toplumsal hakların budanması ile ezilmenin kadınlar açısından uç boyutlarda şiddetlenmesi. Toplumsal tepki bu zamana kadar AKP’nin bu konularda attığı her adımın karşısında belli bir fren mekanizması görevi gördü. Ancak iktidar zaman zaman geri adım atsa da ısrarcı olduğu kimi konularda geri adım atıp, uygun zaman kollayıp yeniden harekete geçmek taktiğini devreye sokuyor. İşte bu politikalardan biri de 14 Nisan’da TBMM’den geçerek yasalaşan infaz yasasıdır. Seçim döneminden bu yana çokça konuşulan af salgın krizinin ortasında oldu bitti ile meclisten geçirildi. Bir diğer yasa da  çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetin aklanmasını içeren yasa. O da şu anda komisyonda.

İktidara geldiği günden itibaren kadınlara ve çocuklara bu hayatı zehretmeye yemin etmiş iktidarın yaptıkları ortada:

  • Ensar Vakfı’ndaki 45 çocuğun istismarının üzeri örtülmesi
  • AKP’li Bakan Bekir Bozdağ’ın çocuğa tecavüzü “Küçüğün rızası” diyerek savunması
  • Adıyaman Gerger İmam Hatip Okulu’ndaki istismarın üzeri kapatılması
  • Pozantı Cezaevinde çocuklara tecavüz edilmesi

Saymakla bitmez.

Bunların yanı sıra yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Türkiye’de kadınların yüzde 26’sı 18 yaşından önce evleniyor, yüzde 10’u ilk çocuğunu 18 yaşından önce kucağına alıyorSon 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi. Üstelik bunlar sadece rakamlara yansıyanlar. Bunların ancak çok küçük bir bölümünde suçlular cezalandırılıyor, birçoğu çıktıkları mahkemelerde iyihal indirimleriyle ödüllendiriliyorlar.

Son 4 yıldır çocuk istismarına yönelik politikalara baktığımızda AKP’nin her adımının çocuk istismarını meşrulaştırmaya yönelik olduğunu görüyoruz. 2016’da 12 yaşındaki çocuklara istismarı meşrulaştıran yasa tasarısında AYM’nin 12-15 yaş arası rıza olabilir demesinden tutalım 2018’de getirdikleri yasada tasarısında açıkça cinsel istismarı gerçekleştiren kişilerin yaptıklarını “istismar” değil, “Reşit olmayanla cinsel ilişki” kapsamında değerlendirmeleri iktidarın çocuklara bakışının bir özeti gibi.

 

TÜİK verilerine göre 2014 yılında 74 bin 64 olan istismar mağduru çocuk sayısı 2016’da 83 bin 552’ye yükseldi.AKP’nin bu anlayışı ülkede öyle bir cehennem yarattı ki, günbegün artan çocuk istismarı sonucu Türkiye, çocuklara karşı istismar, taciz ve tecavüz olaylarında dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

“Çocuk istismarına hayır!” diyen muhalifler içeride, istismarcılar dışarıda

Haftalardır konuşulan bu yasaya bir şekilde ses çıkaranları gören iktidar ilk önce “cinsel suçlar kapsam dışı” dedi, sonrasında bunun yalan olduğu ortaya çıkarken iktidar yine “kapsam dışı” dedi ve hatta “kadına yönelik şiddet suçluları da yararlanamayacak” açıklamaları yapıldı.

İnfaz düzenlemesi teklifiyle ve TBMM komisyonundan yasanın geçmesiyle beraber cinsel suçlar ve kadınlar için tehdit olan pek çok suç için affa giden maddeler ortaya çıktı. Yeni yasanın kapsamındaki geçici maddeyle bütün bu suçlardan hüküm giymiş mahkumlar “geçici süreyle” de olsa tahliye edilecekler. Maddeye göre, açık cezaevine geçme şartlarını taşıyan herkes mayıs ayı sonuna kadar izinli sayılacak, ayrıca bu süre 2 ay uzatılabilecek. Ancak söz gelimi o faillerin şiddet uyguladığı ya da istismar ettiği insanlara yaklaşmaması konsunda hiçbir tedbir ortada yok. Şu an pek çok kadın bu tahliyelerin korkusuyla yaşıyor.

Ama yasa bununla da yetinmiyor. 2014 öncesi işlenen kadına cinsel saldırı ve çocuğun cinsel istismarı suçları ile uyuşturucu suçları yönünden 2/3 infaz uygulanması sağlanacak. Bu hükümle, 28.06.2014 öncesi işlenen ancak sonra karara bağlanan cinsel saldırı ve uyuşturucu ticareti suçu faillerine yönelik özel af da geliyor. Öte yandan cinsel suçlar dışında kadınlara ve çocuklara yönelen kasten yaralama, tehdit, hakaret, şantaj gibi pek suça koşullu salıverilme oranında indirim öngörülüyor. Bu suçları işlemiş olan failler daha erken cezaevinden çıkabilecekken cezaevleri muhaliflerle, siyasi mahkumlarla, doldurulmaya devam edecek.

Bunun yanı sıra sosyal medyada yayılan, çocuğu istismarcısıyla evlendiren, istismarcıları evlilikle aklamaya çalışan önerge söylentisi de AKP’nin politikalarıyla ve siyasi kurnazlığıyla birleşince acaba dedirtti. Ancak ilgili yasa halen meclis komisyonunda. Yine de ülkede bu girişim öylesine mide bulandırıyor ki farklı kesimlerin bu ihitmal karşısında bile sosyal medyada bir infial yaratması, #ÇocukİstismarınınAffıOlmaz demesi de iktidarı bu konuda zora sokacaktır.

AKP’nin kadın ve çocuk düşmanı politikalarının altında muhafazakarlık yatıyor

AKP’nin yargı ve siyasi söylemle önünü açtığı şiddet ve istismar konularında failleri aklamaya yönelik olarak düzenli bir hamle arayışında olmasının bir nedeni var: Aile. AKP’nin ve diğer tüm muhafazakalar düşüncelerin dayandığı ailenin sırtına tüm yoksulluk yıkılsın. Muhafazakar değerlerin de merkezi olan aile kurumunun içinde ne yaşanırsa yaşansın ayakta kalsın. Kadın boşanmayı aklından bile geçirmesin. Çocuk istismara uğrayınca üzeri örtülsün, aileye yine zeval gelmesin.

Kadınlar ve çocuklar en çok aile içinde, yakın çevrede, kapalı kapılar ardında cinsel istismara uğruyor. Çoğu durumda ise aile içinde yaşanan binlerce vaka gizli kalıyor. AKP’ye göre kadınlara yönelik şiddet, cinsel saldırı, tecavüz cezalandırılırsa muhafazakar doku hakim olamaz. Ailenin sorgulanmaz kutsaliyeti sorgulanır, toplumsal itaat kültürü darbe alır. Bu nedenle yargı kadınların katledilmesi ve tecavüze uğraması pahasına indirim hükümleri ve en hafif cezalarla suçları adeta teşvik ediyor. Yani hakim istese tutuklar, caydırıcı da olur.

Ama eğer bir ülkede en tepedekiler “tecavüzcüsü kadınla evlensin bu iş kapansın” zihniyetini meclise kadar getirebiliyorsa ortaya çıkacak sonuç bellidir!

 Çocuklar da hedef olur kadınlar da!

Saldırganlar cesareti yargıdan, hükümetten alıyor! Kadınların bile sesinin duyulmadığı bu adaletsizlik çemberinde konuşamayan, anlatamayan çocuklar istismarın hedefinde korkunç saldırılar yaşıyor. Bu ülke mahkeme salonunda tecavüzcüsüyle karşılaşacağı için kalp krizi geçirerek ölen bir çocuk bile gördü, ama iktidarın bundan utanmasını beklemiyoruz.

Kadınlar ve çocukların bu ülkede yaşayabilmesi için ülkedeki bu zehirli kadın düşmanı havadan kurtulmak zorundayız. AKP ve onun düzeni kökünden temizlenmeli.

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı