Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / CHP Tarihi Hataya Ortak Oldu. Ne Yapmalı?

CHP Tarihi Hataya Ortak Oldu. Ne Yapmalı?

on 3 Mayıs 2016 - 12:13 Kategori: Gündem
res 2

İdris Baluken’e yapılan saldırıdan bir kare

7 Haziran’da ortaya çıkan tablodan sonra çözüm masasını deviren Tayyip Erdoğan, 7 Haziran’ın rövanşını Kürt illerindeki çatışmaları büyüterek almaya çalışırken öte taraftan HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için harekete geçmişti.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi dün AKP, CHP ve MHP’li vekillerin oylarıyla geçti. Yasa teklifinin görüşüldüğü oturumlarda HDP’li vekiller hakaretlere maruz kaldı, darp edildi. HDP grubu adına konuşan Mithat Sancar  “Biz sözümüzü söyledik. Bu komisyon bir tiyatroya dönüşmüştür. Biz bu tiyatronun bir figüranı olmayacağız ancak siz halkın vicdanında, tarihin bilincinde mahkum olacaksınız. Korkumuz olmadığını gösteriyor, komisyon toplantılarını terk ediyoruz. Bu oyun sizindir!” dedi.

CHP Topu Kendi Kalesine Atıyor!

Bu noktada özellikle şunu vurgulamak lazım: CHP, tarihi bir hata yaptı. Bu hata, kendi kalelerine gol olarak dönecektir. AKP’nin, HDP’li vekillerle hesaplaştıktan sonra CHP’ye yöneleceğini tahmin etmek için kâhin olmak gerekmiyor. CHP bunu bilmesine rağmen sağa oynamaya devam ediyor. Öyle ya; emekten, Kürt ulusal hareketine özgürlükten bahsederlerse sağ seçmenin tepkisini çekecekler ve onlardan oy alamayacaklar! Evet, CHP tam olarak böyle düşünüyor. Üstelik geçmişteki Mansur Yavaş deneyiminden, Ekmeleddin saçmalığından da ders almıyorlar.

Halbuki AKP’ye karşı sahada karşılık bulabilecek muhalefet yalnızca soldan yapılabilir. Fakat burjuva sınırların içerisine hapsolmuş CHP’nin bunu gerçekleştirebilmesi mümkün değil. CHP küçük hesaplar yapmaya devam ederken Tayyip, Davutoğlu da dahil kendisine düşman gördüğü tüm kesimlerle hesaplaşmayı sürdürecektir.

Bu gidişe dur demek için AKP’yi köşeye sıkıştıracak tek çözüm olan emek eksenli siyaseti yükseltmek gerekiyor. Politik hattımızı, insanların başlarındaki türban üzerinden değil, sofralardaki ekmek üzerinden kurgulamak gerekiyor. Bunu CHP yapabilir mi? Cevap kocaman bir hayır! O halde mücadeleyi emek ekseni etrafında yükseltmekten başka şansımız bulunmuyor!

bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı