Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Brezilya’da Seçimlerin İlk Turundan Bolsonaro Çıktı

Brezilya’da Seçimlerin İlk Turundan Bolsonaro Çıktı

on 8 Ekim 2018 - 14:15 Kategori: Dünyadan, Latin Haber

Brezilya’da, başkanlık seçimlerinin ilk turu dün tamamlandı.

Brezilya’da aşırı sağcı Jair Bolsonaro, devlet başkanı seçiminin ilk turunu kazandı. Çoğunluk sağlanamadığı için 28 Ekim’de ikinci tur seçim yapılacak. Bolsonaro oyların yüzde 46’sını alırken, en güçlü rakibi sosyal demokrat İşçi Partisi (PT) adayı Fernando Haddad oyların yüzde 29’unu aldı. Bolsonaro 49 milyon, Haddad ise 31 milyon oy aldı. 55 yaşındaki Haddad, 2013-2017 yılları arasında Sao Paulo belediye başkanlığı yapmıştı. “Daha soldaki” adayların oyları ise oldukça düşük kaldı.

Öte yandan devrimci, sosyalist, ilerici parti ve örgütlerin ortak adayı olan Guilherme Boulos ise yüzde 0.6 gibi oldukça düşük bir oy aldı. Bu oranda, Bolsonaro yönetiminin iktidara gelmesinin engellenmek isteyen Brezilyalıların, iktidar partisiyken uzaklaştıkları sosyal demokrat PT’ye yeniden oy vermelerinin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Geçmişte Brezilya ordusunda yüzbaşı olarak görev yapan Bolsonaro, askeri diktatörlük ve işkence destekçisi  bir fanatik sağcı. Kadın düşmanı ve LGBTİ düşmanlığı ile büyük tepki çekmişti ve aleyhinde büyük gösteriler düzenlenmişti.

Dünyada aşırı sağ liderlerin yükseliş trendinin bir ayağı olarak Bosonaro, Trump hayranı. Aşırı sağ, 2008 krizi sonrası yeni bir paradigma üretemeyen kapitalistler için öne çıkıyor. Kitlelere sunulan  düzen dışı bir program ile hareket eden sol alternatifler olmadığında da aşırı sağın önü açılıyor. Kitlelerin büyük oranda yoksulluk ile boğuştuğu Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinin güçlü sol geleneklerine rağmen aşırı sağ bir adayın iktidara yürüyor olması tarihsel bir gerilemeyi ifade ediyor.

Sivil darbe süreçleriyle, provokasyonlarla sürdürülen Brezilya seçimleri egemenler açısından çok büyük önemde. Popüler eski başkan Lula’nın tutukluluğu, Bolsonaro’nun bıçaklanması ile artan popülaritesi, şu an koltukta olan Temer’in %2’ye çakılan halk desteği… Brezilya seçimleri olağanüstü bir süreçte ilerliyor. Bolsonaro’nun ikinci turda kazanma ihtimali oldukça yüksek.

Adaylara, siyasi öznelere ve sürece dair kapsamlı bir inceleme için:

Brezilya’da Kritik Seçimlere Doğru- Barış Deniz Kuş
http://sosyalistgundem.com/brezilyada-kritik-secimlere-dogru-baris-deniz-kus/

http://sosyalistgundem.com/brezilyada-kritik-secimlere-dogru-baris-deniz-kus/

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı