Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Boğaziçi MFT: Mücadele Kazandırır

Boğaziçi MFT: Mücadele Kazandırır

on 14 Kasım 2017 - 00:07 Kategori: Emekçiden, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük emekçilerin servis hakkına yönelik bir saldırı gerçekleştirdi. Servis sayıları azaltıldı, servis güzergahları anlamsız bir şekilde değiştirilerek emekçilerin şartları kötüleştirilmeye çalışıldı. Boğaziçi emekçileri saldırıyı duyar duymaz eyleme geçti. Eğitim-Sen’in çağrısıyla eylemler yapıldı. Bir hafta süren mücadele sonucunda rektörlük geri adım attı ve emekçiler kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi Marksist Fikir Topluluğu’nun eyleme ve kazanıma dair yaptığı açıklamayı yayımlıyoruz.

Getirilen yeni servis düzenlemeleriyle Boğaziçi yönetiminin kar odaklı politikaları yüzünden servis sayılarının azaltılması ve güzergâhlarda değişikliğe gidilmesi emekçilerin mağduriyetine yol açmıştı. İşe gelmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalacaklar ve saatlerini yollarda harcayacaklardı. Belirlenen servis kapasitesinden daha çok işçi olduğu için de birçoğu ayakta kalacaktı. Üstelik çalışırken çocuklarını bıraktıkları yuvanın da ücreti artırılmıştı. Emekçiler, itirazlarını dile getirmek için rektörlükle toplantı talebinde bulundular.

Fakat bu talepleri dikkate alınmadı. Bunun üzerine 1 Kasım Çarşamba günü rektörlüğün önünde emekçiler haklarını savunmak için protesto eylemi düzenlediler.

Emekçiler 7 Kasım Salı sabahı iş yavaşlatmaya gitti. 8 Kasım Çarşamba günü ise tekrar eylem için toplanıldı. Rektörlüğün önünde davul ve zurna eşliğinde türküler söylendi ve coşkulu bir halay çekildi. Ardından Güney Kampüs kapısına doğru yürüyüşe geçildi, yürüyüşte “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” “Yaşasın emekçi öğrenci dayanışması!” sloganları havada uçuştu. Güney Kampüs kapısında basın açıklaması yapıldı.

Direnişin ve eylemlerin sonucu olarak 9 Kasım Perşembe günü Boğaziçi rektörlüğü, emekçilerle masaya oturmak ve çalmaya çalıştıkları haklarını geri vermek zorunda kaldılar. YANİ MÜCADELE KAZANDIRDI!

Emekçilerin zaferiyle sonuçlanan direniş sürecinde Marksist Fikir Topluluğu adına yaptığımız çağrılarla, bilidirilerle ve eylemlere katılımımızla Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak emekçilere destek olduk. Öğrencilerin sorunları emekçilere yapılan saldırılardan bağımsız değildir, emekçilerin sorunları hepimizin sorunlarıdır. Yönetimin “nereden daha fazla kar ederim” politikaları hem emekçileri hem öğrencileri hedef alır. Bu yüzden yapılan baskılara karşı öğrenciler emekçiler ile birlikte her zaman dayanışma göstermelidir. Bu okulun gerçek sahipleri emekçiler-öğrenciler olarak bizleriz ve bunu gösterdiğimiz direnişle bir kez daha gözler önüne sermiş bulunuyoruz.

Yaşasın emekçi-öğrenci dayanışması!

Bunlara da göz atın!

Boğaziçi Üniversitesi Emekçileri İle Röportaj – 1

Boğaziçi Üniversitesi’nde Emekçilerden Servis Eylemi

Marksist Fikir Toplulukları Emekçilerin Yanında

Boğaziçi Üniversitesi Emekçileri Eylemlerine Devam Ediyor

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı