Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Avusturalya’da Uluslararası Kampanya: Yangınlarla Mücadele Etmek İçin Bu Hükümete Karşı Savaşmalıyız!

Avusturalya’da Uluslararası Kampanya: Yangınlarla Mücadele Etmek İçin Bu Hükümete Karşı Savaşmalıyız!

on 10 Ocak 2020 - 06:07 Kategori: Dünyadan

Avustralya hükümeti ve sözde muhalefet, iklim değişikliğinin halihazırda ülkeyi çoktan vurduğunu tamamen inkar ediyor. Başbakan ve hükümet iklim değişikliği ile mevcut felaket arasında herhangi bir bağlantıyı reddetse de, İşçi Partisi kendini fosil yakıt ve madencilik endüstrisi ile bütünleştirmek için mümkün olan her şeyi yapıyor. Avustralya egemen sınıfı anlamda çevre kirleticisi suçlusu olan büyük unsurların bazılarıyla özel bağlara sahiptir.
Şu anda Avustralya’yı yakan yangınların ölçeğindeki yangınlar daha önce görülmüş değildir. Ekolojik sistemlerin, hayvan yaşamının ve toplulukların bu düzeyde bir yıkım yaşaması daha önce hiç görülmemiştir. Birçok orman ve toprak topluluğu ve uzantısının aylarca yanması ve uzun bir yaz cehennemi yaşanması riski büyük bir olasılık olarak görünüyor.
Bu yangınlar iklim değişikliğinin öngörülebilir bir sonucuydu. On yıldan uzun bir süredir, daha önce yağmur getiren serin ve nemli hava cepheleri güneye doğru ilerliyor. Bu, küresel ısınmanın yerel hava kalıpları üzerindeki etkisinin uzun süredir tahmin edilen bir sonucu olmuştur. Bu yağmurların geri döneceğine dair bir garanti yoktur. Bu nedenle, önemli nehir sistemlerinin artan oranda çölleşmesi ve biyolojik çeşitliliğin azalmaya devam etmesi ve sonuçları hakkında net bir şey söylenememektedir.

Bu yangınların sosyal etkisi muazzamdır. Zehirli duman Batı Avrupa kadar geniş bir alanı kaplamaktadır: Sydney ve şimdi Canberra örneğinde yaşandığı üzere, sağlık üzerindeki etkileri büyük olasılıkla gelecek yıllara ulaşacaktır. Sydney’in hava kirliliği haftalardır tehlikeli bir şekilde yüksek seyrediyor ve Canberra’nın kirli hava değerleri, dünya sıralamasında üst sıralara yükseldi.
Her zaman olduğu gibi neoliberal hükümet ve partilerin başka öncelikleri var. Hükümet harcamaları, yangınlarla mücadele etmek ve sıradan emekçilere değil, “yatırımı” teşvik etmeye ve kar etmeye yönelmektedir.
Yangınla mücadele hizmetleri yetersiz bir şekilde finanse edilmektedir ve hazırlıksızdır. Yangınla mücadele için hükümet, genellikle eğitim ve teçhizat anlamında yetersiz olan gönüllülere güvenmektedir. Bazı itfaiyeciler kağıt maskeleriyle çalışmak zorunda kalırken, hükümet fosil yakıt şirketlerine her yıl 12 milyar dolar hibe etmektedir. Ordu, Orta Doğu’daki savaşlar ve mültecileri yakalamak ve hapsetmek için finanse ediliyor, ancak yaşam tehdidi altındaki halkı tahliye etmek için acil olarak harekete geçmeye iş geldiğinde zar zor işe koyuluyor.

Yangınlarla mücadele etmek için bu hükümete karşı savaşmalıyız. Morrison – tıpkı küresel partnerleri olan Bolsonaro, Piñera, Trump gibi – gitmek zorunda! Neoliberaller hayatlarımızı yönetirken küresel ısınmanın feci etkilerini önleme şansımız yok.

Bu yangınların bedelini şu an tam anlamıyla görebilmek imkansız. Ancak, ormanlık alanların yeniden canlandırılması, evlerin ve altyapının yeniden yapılması, yangın hizmetlerinin iyileştirilmesi ve sağlığı olumsuz anlamda etkilenmiş olanların desteklenmesi için büyük bir ödeneğin ayrılması ve yatırım yapılması gerektiğini biliyoruz.

Bu bedeli hükümet ve fosil yakıt endüstrisi ödemek zorunda! Sokaklarda yardım toplamayı ve bağışçıların finansmanını reddediyoruz. Faturayı, bu yangınlara neden olan şirketler ödemeli!

Gezegenimizi yok eden neoliberal hükümetlerle savaşmaya!

Eylem Günü Cuma 10 Ocak

Melbourne, Sydney, Canberra, Brisbane, Adelaide ve Perth.

İmzacılar:
Socialist Alternative (Avusturalya)
Movimiento Socialista de los Trabajadores – FITU (Arjantin)
Red Ecosocialista (Arjantin)
Fundación de Defensa del Medio Ambiente (Arjantin)
Sosyalist Emekçiler Partisi (Türkiye)
Alternativa Socialista – PSOL (Brezilya)
Socialist Struggle – PSOL (Brezilya)
Colectivo Feminista Marielle Vive (Brezilya)
Construcción Socialista – PSOL (Brezilya l)
Sectorial Ecosocialista del PSOL Paulo Piramba (Brezilya)
Movement for Change (Lübnan)
La Commune (Fransa)
Socialism and Liberty (İspanya)
Marea Socialista (Venezuela)
Movimiento Anticapitalista (Şili)
Alternativa Socialista (Paraguay)
Impulso Colectivo (Kolombia)
Rumbo Socialista (Uruguay)
Movimiento Socialista de los Trabajadores (Ecuador)
İşçilerin Meslekler Arası Bağımsız Birliği (Belarus)
Bağımsız Sendika (Belarus)
“Emeğin Korunması” Bağımsız Sendikası (Ukrayna)

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı