Sosyalizm Kazanacak!
/ Arjantin Giriş / Arjantin’de Kesinti Paketlerine Karşı Mücadele!

Arjantin’de Kesinti Paketlerine Karşı Mücadele!

on 16 Şubat 2019 - 01:50 Kategori: Arjantin Giriş, Arjantin Günlükleri, Dünyadan, Latin Haber

Arjantin’de yeni yıl işçiler için kötü haberler ile başladı: durgunluk, kamu ve özel sektörde yeni işten çıkarmalar, yoksulluğun ve enflasyonun artmaya devam etmesi… Ve buna ek olarak, Macri hükümeti kamu hizmetlerinde zaten cep yakan uygulamalarına yeni zamlar getirdi. 27 Aralık’ta, neoliberal Macri hükümeti kamu hizmetlerinde 2019 yılının ilk çeyreğinde yapılacak yeni zamları açıkladı.

Bu yeni zamlar toplu taşımada %40, elektrikte %55, gazda %35, suda %50’ye kadar artış gösterdi, ancak maaş artışı yapılmadı. Dahası hükümet – seçim dönemine rağmen – yılın ilerleyen dönemlerinde yeni zamlar hazırlanıyor. Bu acımasız zamlar, yalnızca kamu hizmetlerini ödemek veya daha az yemek yemek arasında seçim yapmak zorunda kalan işçileri, işsizleri ve emeklileri değil, aynı zamanda Macri’nin kendi sosyal tabanı da dahil olmak üzere orta sınıfı da etkilemektedir.

28 Aralık Cuma günü, zamlara karşı protestolar Buenos Aires ve ülkenin diğer önemli merkezlerinde başladı. O zamandan beri her cuma, düzinelerce ve hatta yüzlerce vatandaş “ruidazos” (gürültü mitingleri) için çok sayıda şehirde toplandı. Bazı durumlarda eylemler kendiliğinden gerçekleşirken, diğer durumlarda açıkça seçim üzerinden kendini var eden Kircherciler tarafından kontrol ediliyorlar.

Bu arada, CGT’nin (İşçilerin Genel Konfederasyonu) bürokrasisi, zamların Macri hükümeti ve patronlarına karşı pasif bir prtotesto ile geçmesine izin veriyor. Ancak, toplumsal huzursuzluk, sendika bürokrasisinin bir kolu olan  (Kamyon Sürücüleri ve iki CTA) 10 Ocak Perşembe günü Kongre’ye “mum ve meşaleler yürüyüşü” çağrısı yapmak zorunda bıraktı.

Ayrıca, Hafıza, Hakikat ve Adaletle Karşılaşma – CADHU ve MST’nin de içinde bulunduğu birleşik bir platform-, 31 Ocak Perşembe günü saat 18:00’de Congress Plaza’da faturalarının yakılarak zamların protesto edilmesine çağrı yaptı.

Çözüm: Toplumsal Kontrolle Yeniden Kamulaştırma

Kamu hizmetlerinin 1990’ların özelleştirilmesinden bu yana neredeyse tamamen özel işletmelerin elinde olması nedeniyle, zam oranları hiç durmadan yükseliyor. Elbette, acil bir önlem olarak, zamların derhal dondurulmasını ve sosyal yardımların genişletilmesini talep ediyoruz. Ancak elektrik, su, gaz ve ulaşım temel ve temel insan haklarıdır ve tek bir pezoya yatırım yapmayan, devlet sübvansiyonları almayan ve tüm karları alan bir avuç dolandırıcı için ağızlarını sulandıran bir iş olmamalıdır. Bu nedenle gerçek bir çözüm ancak radikal bir değişim ile mümkün olabilir: özel şirketlerle yapılan tüm sözleşmeleri iptal etmek, bu şirketleri tazmin etmeden yeniden adlandırmak ve her sektördeki işçi ve tüketicilerin demokratik olarak seçilmiş temsilcilerinin komisyonlarıyla sıkı bir sosyal kontrol altında işletmek, Ancak bu şekilde verimli, uygun fiyatlı ve güvenli hizmetler sağlayabiliriz.

Kemer Sıkma Politikalarının Üstesinden Gelmek

Tıpkı 10 Ocak’taki seferberlikte yapıldığı gibi, devrimci sosyalistler, sendika merkezlerinin ulusal bir grev çağırmalarını ve bir mücadele planında sürekliliğinin olmasını talep etmeye devam edecekler.

Macri ve ortaklarını, Macri’nin 2019 ulusal bütçesine oy verip benzer kesintiler ve zamlar uygulayan PJ ve Kirchnerizm valilerini, milletvekilleri ifşa etmekten başka yolu yok.

MST, yukarıda belirttiğimiz çözüm önerilerini sunarak, Su, gaz ve elektriğin temel insan hakları olduğunu belirterek, insanları Macri, IMF ve kapitalistlerin tasarruf planı ile yüzleşmeye ve onları yenmeye çağırıyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı