Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / AKP 17 Bin işçiyi öldürdü!

AKP 17 Bin işçiyi öldürdü!

on 9 Mayıs 2016 - 15:55 Kategori: Emekçiden, Gündem

maxresdefault1

 

AKP’nin dizginsiz sömürü ve baskı rejimi  işçi sınıfının bir ölüm kalım mücadelesine itiyor. Her gün iş yerlerinde patronların keyfiyeti ve AKP’nin kayırmacılığı nedeniyle çok sayıda işçi katlediliyor. Türkiye cumhuriyeti tarihinin en büyük iş katliamlarının önünü açan AKP rejimi 2002’den bu yana tam 17 bin işçiyi katletti.İşçi Sağlığı ve İŞ Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı  rapora göre, AKP döneminde en az 17 bin 57 işçi yaşamını yitirdi.

akp-m

Raporda iş cinayetlerini rakamlarını bir iş savaş bilançosuna ulaştıran sebepler 9 maddede şöyle ifade ediliyor:

1-Ülkemizde hüküm süren durum bir iş cinayetleri rejiminin varlığıdır. Soma, Davutpaşa, Ostim, Torunlar, Isparta, Düzce, Ermenek, Esenyurt, Erzurum, Samsun, Güllük, Elbistan gibi birçok işçi katliamı bu dönemde yaşandı.

2- İktidara gelir gelmez çıkarttıkları 4857 sayılı İş Kanunu ile taşeron çalıştırma başta olmak üzere esnek ve güvencesiz çalıştırma yasal hale getirildi ve TBMM’de geçen hafta kabul edilen kiralık işçilik ve özel istihdam büroları içerikli kölelik yasası ile bütün işlerde güvence tamamen ortadan kalktı.

3- Sendikal hareket baskı altına alındı, sendikalaşan işçiler işten atıldıve iktidara bağlı sendikalar egemen hale getirildi.

4- Köyden kente göç hızlandı, yoksulluk derinleşti, emek rekabeti ile de ücretler düşürüldüve yoksulluk kitleselleşti.

5- 4+4+4 eğitim sistemiyle çocuk işçilik yaygınlaştı ve milyonları kapsadı.

6- Emeklilik yaşı 65’e çıkarıldı. Emekli olduğu halde çalışan, emeklilik yaşını beklediği için çalışmak zorunda kalan ve emekli olma hakkını sigortasız çalıştığı ya da sigortası düzenli yatırılmadığı için kazanamayan milyonlarca yaşlı işçi var.

7– Kadınlara yönelik açıklanan program ve paketler, kadını yarı zamanlı çalıştırarak aile içine hapsetmeyi ve ucuz işgücünü kadın üzerinden yaygınlaştırmayı hedefledi.

8- Yanlış dış ve iç politikalar sonucu milyonlarca göçmen Türkiye’de güvencesiz olarak çalışıyor. Beraberinde birçok sosyal sorun yaşanıyor.

9- İşte tüm bu politikalar sonucu iş cinayetleri artmış ve meslek hastalıkları görünmez hale getirildi.

 

 

 

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı