Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / 3. Havalimanı’nda Baskı da Bitmiyor, Direniş de!

3. Havalimanı’nda Baskı da Bitmiyor, Direniş de!

on 3 Aralık 2018 - 21:45 Kategori: Emekçiden

29 Ekim günü Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan 3. Havalimanında işçilerin yaşadığı sıkıntılar sürüyor. İnsani çalışma koşulları için eylem yapan 31 işçi ve sendikacının tutuklandığı 3. Havalimanı’nın inşaatının devam eden kısımlarında yeni bir gelişme yaşandı.

Ülke genelinde ekonomik krizin etkileri inşaat sektöründe somut olarak gözlemleniyor. 3. Havalimanı inşaatında yer alan taşeron şirket DSG İnşaat’ın konkordato ilan etmesiyle birlikte 3 aydır maaşlarını alamayan 250 kadar işçi iş durdurdu. Bunun üzerine işçiler koğuşlarından jandarma ve güvenlik zoruyla tahliye edildi.

Yüklenici firma İGA “Biz maaşlarını taşeron şirkete teslim ettik”, taşeron şirket DSG ise “paralarınızı İGA ödemiyor” derken, bu suç ortaklığına karşı işçiler “nerede bu paralar?” diye soruyor.

Bu arada, işçilerle görüşmek için inşaat alanına girebilmeyi başarabilen sendikacıların da jandarma tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildiği öğrenildi.

“Dünyanın en büyük havalimanını biz inşa ettik.” diyerek iktidar ve yandaş sermaye gruplarının prestij devşirdikleri 3. Havalimanında, işçiler insani haklarını alabilmek için bile mücadele etmek zorunda kalıyor. 19 Eylül’de “Köle Değiliz” diyerek eylem yapan işçilerden ve inşaat sendikalarının yöneticilerinden 31’i hala tutuklu. Şimdi de yüzlerce işçi, üç aylık maaşlarının ödenmesini isterken jandarma baskısına maruz kaldı.

Daha önceki eylemler nedeniyle tutuklanan 31 işçi ve sendikacının davası 5 Aralık Çarşamba günü 09.30’da Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görülmeye başlanacak. İnşaat işçilerine tahta kurularıyla yaşamayı reva gören sermayeye ve onların koruyucusu AKP iktidarına karşı 3. Havalimanı işçilerinin taleplerine ve mücadelelerine sahip çıkmak gerekiyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı