Sosyalizm Kazanacak!
/ Kültür-Sanat / Tüfek, Mikrop ve Çelik-Jared Diamond

Tüfek, Mikrop ve Çelik-Jared Diamond

on 12 Eylül 2014 - 23:10 Kategori: Kültür-Sanat
Facebooktwitterlinkedin

Gözlerimizi dehşet dolu bir dünyaya açtık. Dünya, iki büyük emperyalist paylaşım savaşıyla iki kez yıkılmıştı ve bölgesel savaşlar hala devam etmekteydi. İnsanlık kölelik tarihinin kapandığını öğretiyordu çocuklarına, oysa çocuklar köle gibi çalıştırılıyordu gözler önünde. Dev küre, dünya, kendi içinde cehennem gibi kaynayıp duruyordu. Yaşayabilmek için köle gibi çalıştırılanlar haklarını alamıyor, başkaldırıyor ve başkaldırılar şiddetle, kanla bastırılıyordu. Durum şimdi daha da kötü. Birleri bolluk içinde rahat yaşarken milyonlarca, milyarlarca insan hayatta kalabilmek için son gücüne kadar sömürülüyor.

Bu adaletsiz, eşitsiz dünya hep böyle miydi, değilse bu hale nasıl geldi diye insan kendisine sormadan edemiyor. İşte belki de fizyoloji profesörü Jared M. Diamond’u Tüfek, Çelik ve Mikrop adlı kitabı yazmaya iten de bu sorudur. Kitap, M.Ö.11000’den yaklaşık günümüze kadar insanlığın evrimsel süreç içerisinde nasıl ve ne sebeple değiştiğini bilimsel pozitif kanıtlarla bize sunuyor. İlkel kabilelerden, tarımsal yaşama geçişten, dinin ortaya çıkışına, yazının bulunuşuna ve Amerika kıtasının keşfine kadar geniş bir yelpaze altında inceleme yapılmış. Jared Diamond tarihsel olayları açıklarken jeoloji, biyoloji, arkeoloji ve coğrafya gibi değişik dallardan beslenerek bizlere kanıtlar sunuyor.”Neden Avrupalılar Amerika’yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa’yı keşfetmedi?” gibi cevabı karmaşık olan basit sorulara inandırıcı ve bilimsel cevaplar veriyor.

İlkokuldan üniversite yıllarına kadar bize öğretilen tarihin bilinçli olarak nasıl bilimsellikten uzak, ırkçı bir tarih olduğunu bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayabiliriz. Resmi tarih, tarih yapanlar tarafından değil, egemenler tarafından, onların ideolojilerini destekler nitelikte yazılır. Bizler tarihin iki uzlaşmaz sınıfın çelişkisinin bir sonucu olduğunu biliyoruz. İşçi sınıfı ve burjuva sınıf arasındaki emek sermaye çelişkisi tarihin seyri olmuştur. Bugün bize umutsuzluk aşılamak için kapitalist sömürü sisteminin böyle gelmiş böyle gideceğini söyleyenlere cevabımız, tarihi bilimsel olarak incelemeleri olacaktır. Dünya böyle değildi ve insanlık ilk ortaya çıktığından bu yana ekonomik yapılanmanın değişmesine paralel hem kendisini hem de dünyayı değiştirmiştir. Bugün şikâyet konusu haline gelmiş insan davranışlarının birçoğu da insanın doğasında olmayan, kapitalist sistemin bize dayattığı davranış biçimleridir.

İnsanlığın değişimini basit bir dille anlatmış olan Tüfek, Çelik ve Mikrop antropoloji alanında verilmiş son dönemin en iyi çalışmalarından biri. Tarihin her döneminde insanlığın değişmiş olduğunu görmek insanlığın değişiyor olduğunu ve değişmeye devam edeceğini gösteriyor bizlere. İnsanoğlu adına yaraşır bir dünyayı mutlaka kuracaktır ve bu dünya uğruna mücadele verdiğimiz komünal dünya olacaktır.

Facebooktwitterlinkedin

0 YORUM YAP

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.