Sosyalizm Kazanacak!
/ Kültür-Sanat / Sinemanın Muhalif Bilge Adamı: Tuncel Kurtiz

Sinemanın Muhalif Bilge Adamı: Tuncel Kurtiz

on 13 Eylül 2014 - 01:29 Kategori: Kültür-Sanat

27 Eylül sabahı evinde vefat eden Kurtiz’in cenazesi Edremit, Çamlıbel Köyüne getirildi. Toplumcu sinemanın öncüsü Kurtiz’in cenazesine pek çok seveni ve ünlü oyuncular katıldı. Cenazesi mezarlığa getirilirken “Her Yer Taksim Her Yer Direniş!” sloganları atıldı.

Pek çok sinema filmi ve tiyatro oyununda rol alan oyuncu son süreçte de televizyon dizilerinde yer almıştı.1958’de tiyatroya başlayan Kurtiz daha sonraları yönetmenlik, yapımcılık ve senaristlik de yaptı.

Yılmaz Güneyle birlikte toplumcu sinemaya katkıları yadsınamaz Tuncel Kurtiz’in. Sinemaya girişi 1964 yılında “Şeytanın Uşakları” filmiyle Orhan Günşıray ve İlhan Engin’in teşvikleriyle oldu. Bundan bir yıl sonrada Yılmaz Güney’le çalışmaya başlar. Yılmaz Güney’in çok yakın dostu olan Kurtiz Güney ile birlikte pek çok film yaptı ve unutulmaz filmlerle yer etti birçok insanda:  Sürü ’de Hamo Ağa, Duvar’da Gardiyan Ali Emmi ve Umut filminde Hamal Hasan olarak çıktı seyircinin karşısına. Bu filmlerin yanı sıra Çirkin Kral, Sokakta Kan Vardı, Ben Öldükçe Yaşarım gibi başka Yılmaz Güney filmlerinde de oynadı.

Hayat verdiği her karakteri hissederek ve kendinden bir şeyler katarak oynayan oyuncu Sürü filminden sonra Peter Brook ile birlikte dünyanın en ünlü oyunlarından biri olan Mahabaratta’yı sergilemiştir 3 yıl boyunca. Yine de Nazım Hikmet’in Şeyh Bedrettin Destanı’yla kaldı uzun süre hafızalarda.

Bütün bu başarılı oyunculuk hayatının yanı sıra muhalif tutumuyla da dikkat çekiyor. Yeni Harman dergisine verdiği bir röportajda “Komünizmden başka yol var mı yani? Başka bir düşünce, başka bir hissiyat, başka bir felsefe var mı? Dünyayı bir bahçe haline getirebilecek, insanoğlunun insanca yaşamasını, köleliğin kalkmasını, ırkçılığın kalmamasını öneren bir yol var  mı?” diyor Tuncel Kurtiz.

Emek Sineması’nın yıkılmasını önlemek için yaşına rağmen meydanlardaydı o da. Gezi eylemleri sırasında da rahatsızlığı nedeniyle sokağa çıkamadığını belirterek  #direnGeziParkı videosuyla da eylemlere desteğini vermişti.

77 yıllık hayatı boyunca dünyayı değiştirmeyi amaç edinmiş usta oyuncuyu saygıyla anıyoruz.

0 YORUM YAP

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir